Můžete otěhotnět s jedním vaječníkem?

Obvykle máte stejnou šanci na koncepci, zda máte jeden vaječník nebo dva, dokud je zbývající jeden připojen k vajíčkovodu. Vynechání jiných částí reprodukčního systému může také ztěžovat otevírání, ale těhotenství je stále ještě možné. Existuje několik příznaků, které můžete hledat, abyste zjistili, zda jste stále plodná, a máte k dispozici mnoho léčebných postupů, pokud máte problémy s koncipováním. Některé zdravotní rizika souvisejí s porozuměním s jedním vaječníkem, takže je důležité projednat plodnost s lékařem.

Hlavní věc, kterou byste měli sledovat, když chcete otěhotnět a máte pouze jeden vaječník, je ovulace. Aby bylo možné si představit, tělo ženy musí nejprve uvolnit vajíčko, které pak cestuje dolů vajíčko. Pokud narazí na buňku spermií a stane se embryo, bude se implantovat do stěn dělohy. V opačném případě zemře a ona a podšívka dělohy, která se buduje každý měsíc, bude vyloučena z těla během menstruace.

Když žena má dva vaječníky, obvykle se střídají měsíce uvolňující vajíčko. Pokud je pouze jedna, pak obvykle přebírá chybějící a uvolní vajíčko z každého menstruačního cyklu a musí se vyskytnout i další období. Nemůžete již ovulovat, pokud se vaše perioda dostane nepravidelná nebo zcela zastaví, což znamená, že možná nebudete schopni těhotné přirozeně.

Můžete také sledovat základní tělesnou teplotu, která se často mění v určitých bodech menstruačního cyklu. Když to děláte, je důležité, abyste svou teplotu učinili první věcí ráno ve stejnou denní hodinu, abyste zajistili přesné odečty. Když ovulujete, teplota obvykle trvá po dobu tří po sobě jdoucích dní nejméně 0,2 ° F (přibližně 0,11 ° C). Můžete také zkontrolovat konzistenci cervikálního hlenu, pokud máte ovulaci, měla by být v polovině cyklu tenčí a jasnější než obvykle.

Ženy, které si otevírají pouze s jedním vaječníkem, mohou být vystaveny vyššímu riziku mimoděložních nebo tubálních těhotenství. Jedná se o situaci, kdy embryo implantuje mimo dělohu, obvykle ve vajíčko. Plody v těhotenství nemohou přežít a jsou buď poraženy, absorbovány zpět do těla nebo musí být odstraněny. Několik studií ukazuje, že ženy s pouze jedním vaječníkem mohou mít větší pravděpodobnost, že budou mít děti s Downovým syndromem. Kromě toho může dojít k normální ztrátě plodnosti spojené s věkem dříve, protože vaše tělo má pouze polovinu vajec.

Některé situace vám mohou složitější přirozeně těhotné, pokud máte pouze jeden vaječník, jako máte jeden vaječník a jednu opačnou vejcovod. Ačkoli to dělá to méně pravděpodobné, že vejce projde do dělohy během ovulace, to se stane někdy. Navíc, pokud některý z vašich vaječníků má problém, možná nebudete schopni otěhotnět, pokud bude odstraněn druhý. Lékaři obvykle vyhodnotí oba vaječníky před jejich odstraněním a upozorní vás na případné problémy s plodností. Bez ohledu na to, kolik vaječníků máte, jestliže jsou vaši vajíčka zablokována nebo odstraněna, je nepravděpodobné, že budete schopni pochopit přirozeně.

Lékaři obvykle doporučují všem ženám, bez ohledu na to, kolik vaječníků mají, pokusit se otěhotnět přirozenými metodami nejméně 15 měsíců před konzultací odborníků na plodnost. Pokud jste tehdy nebyla těhotná, měli byste být vy a váš partner vyzkoušeni, protože může mít problémy s plodností. Když ukážete jasné známky neplodnosti, jako nedostatek času, může být lepší vidět odborníka na plodnost dřív. Někdy zbývající vaječníky mohou mít jizvu nebo může být zablokována vajíčková trubice, která zabraňuje průchodu vajíčka. Chirurgie může někdy vyčistit zjizvení, aby ovulace usnadnila.

Další léčba fertility u žen v této situaci zahrnuje oplodnění in vitro (IVF), ve kterém odborník dává oplodněné vejce přímo do dělohy. Některé ženy také zkouší léky zvyšující fertilitu, jako hormon uvolňující gonadotropin (GnRH), lidský choriový gonadotropin (HCG) a folikuly stimulující hormon (FSH). Přestože studie ukazují, že míra těhotenství u žen s jedním vaječníkem s IVF nebo léky na fertilitu je přibližně stejná jako u obou vaječníků, ženy s jediným jedincem potřebují vyšší dávky léků a trvají déle, než dostanou vaječníky ke stejnému Stav stimulace.

Dokonce i když žádná z léčby nefunguje a je vám řečeno, že nemůžete si představit, je nejlepší, abyste si stále užívali bezpečný sex a používali ochranu, abyste se vyhnuli těhotenství. V některých případech je zdánlivě nemožné, a ženy, které byly dříve považovány za neplodné, nečekaně těhotná. Použití kondomů a spermicidů nejen snižuje riziko těhotenství, ale také šíření pohlavně přenosných chorob, a proto by se mělo používat i tehdy, když se zdá, že těhotenství je velmi nepravděpodobné.