Jsou klíště nebezpečné?

Klíšťata mohou být jistě nebezpečné pro lidi, zejména děti, spolu se zvířaty, jako jsou kočky a psi. Stejně jako mnoho jiných parazitů křečících, klíšťata mohou šířit nemoci mezi oběťmi a některé z těchto onemocnění mohou být velmi vážné. Z tohoto důvodu je důležité zkusit vyhnout se kousnutí klíšťat a pečlivě odstranit a zachovat chyby v případě, že je někdo uštědřen, aby bylo možné poskytnout co nejlepší léčbu.

Stovky druhů klíšťat lze nalézt na celém světě, ačkoli je známo, že jen hrstka z nich nese choroby, které mohou být nebezpečné. Obyčejně žijí v křovinatých a dřevnatých oblastech, skákali k teplým krvním savcům, aby se živili krví. Většina kousnutí se děje, zatímco lidé jsou kempování, pěší turistika, práce v lese nebo práce na dvoře.

Zpočátku kousnutí obvykle způsobuje podráždění a zánět, který může vést ke svědění. Někteří lidé mají alergie, způsobené senzibilizací na určité bílkoviny spojené s klíšťaty, a mohou se setkat s různými symptomy od vypuknutí vyrážky až po dýchací potíže. Kousnutí mají také potenciál nakazit se, stejně jako jakýkoli jiný druh poranění, které poruší kůži, a pokud části klíštěte zůstávají uvnitř kousnutí, mohou se také vyvíjet a podporovat infekce, i když je kousnutí dobře postaráno pro.

Lyme nemoc, způsobená bakteriální infekcí, je pravděpodobně jednou z nejznámějších zdravotních stavů spojených s těmito zvířaty. Mohou však způsobit i horečku Rocky Mountain, horečku Colorado tick, anaplasmózu, tularemii, Ehrlichiosis, powassan, babesiózu a virus klíšťaty encefalitidy. Tato onemocnění mohou způsobit různé příznaky a zdravotní potíže av některých oblastech světa jsou endemické v místním obyvatelstvu, což z těchto oblastí způsobuje obzvlášť nebezpečné uhryznutí.

Pokud je někdo uškrcený klíšťatem, chyba by měla být pečlivě odstraněna pomocí pinzety, aby se zajistilo úplné odstranění parazita a jeho úst. Lidé, kteří to nedoporučují, mohou požádat lékaře o pomoc. Tělo by mělo být uchováváno v malé nádobě nebo pytlíku v případě, že se kousnutí zapálí nebo se objeví příznaky naznačující infekci, takže tělo může být vyšetřeno pod mikroskopem. Kousnutí by mělo být očištěno teplou vodou a mýdlem a je důležité dbát na to, aby se uškrtil nebo aby se objevily známky podráždění nebo zánětu, a správně vyhledat léčbu.

Kousnutí může být zabráněno použitím místních sprejů, které odpuzují chyby, a tím, že nosí husté, těžké oděvy, které zcela pokrývají tělo, což je pro klíšťata obtížné. Oblečení a vlasy by měly být po výcviku do lesa důkladně otřeseny a vyčištěny, aby se odstranily parazity, a zvířata by měla být také pravidelně kontrolována na známky kousnutí. Tyto parazity se nacházejí zejména v teplých, tmavých záhybech kůže, jako jsou podpaží a lokty, takže je důležité, aby tyto oblasti byly pečlivě prozkoumány.