Jsem způsobilý pro dárcovství plazmy?

Chcete-li mít nárok na darování plazmy, musíte splnit řadu kritérií a dodržovat některá konkrétní pravidla, aby se zachovala vaše oprávněnost. Postup darování plazmy zahrnuje pečlivé vyšetření každého nového potenciálního dárce, aby se minimalizovala možnost přenosu onemocnění. Dobrým kandidátem na darování plazmy jsou lidé s obecným dobrým zdravotním stavem bez historie užívání nelegálních drog nebo jiného vysoce rizikového chování, často spojeného se smluvními podmínkami, jako je hepatitida nebo virus viru lidské imunitní nedostatečnosti (HIV). Většina bank na dárcovství plazmy má minimální požadavky na věk dárce a tělesnou hmotnost.

Při prvním zahájení procesu darování budete pravděpodobně muset poskytnout nejméně jednu formu identifikace fotografií vydané vládou, například cestovní pas. Některé komerční dárcovské centrum plazmy mohou také vyžadovat doklad o místní adrese, poslední část e-mailu s vaším jménem je často vše, co je požadováno. Dárci plazmy obvykle potřebují být ve věku od 18 do 65 let a žijí v rozmezí 125 mil (asi 201 km) své místní dárcovské banky.

Testování před odběrem plazmy obvykle zahrnuje základní fyzikální vyšetření a řadu otázek týkajících se vašeho současného stavu. Zaměstnanec oddělení dárcovství obvykle zaznamená váhu, teplotu, puls a krevní tlak. Někdy se provádí krevní test na prst-prick, aby se zajistilo, že nemáte anémiu, protože příliš malé množství železa v krvi může při pokusu o darování plazmatu často představovat zdravotní riziko. Někteří vyšetřovatelé plazmatických bank se mohou také zeptat na jakákoliv viditelná jizva, která by mohla mít z minulých operací nebo uzdravených zranění.

Potenciální dárci obvykle vyžadují, aby vážili nejméně 110 kg (asi 50 kg), aby byli způsobilí. Pokud jste získali poslední tetování nebo piercing na kterékoli části těla, možná budete muset počkat až jeden rok, než se stanete způsobilým jako dárce plazmy. Během testování způsobilosti se někdy může vyžadovat, abyste zaznamenali všechny piercingy, které jste kdy obdrželi, a to i v případě, že se někteří uzdraví.

Dárci s nízkým krevním tlakem často nesmějí darovat plazmu, dokud se jejich testovaný krevní tlak nezvýší na minimální úroveň. Nežádoucí účinky, jako jsou výrazné závratě a mdloby, se někdy mohou objevit i poté, co někdo s nízkým krevním tlakem dodává plazmu. Pokud máte vysoký krevní tlak a užíváte léky k jeho kontrole, možná budete muset počkat i několik týdnů po ukončení léčby před podáním plazmy.