Je vysoký fruktosový kukuřičný sirup špatný pro mě?

Navzdory nedávným snahám obilného průmyslu rehabilitovat svůj obraz, vysoký fruktózový kukuřičný sirup (HFCS) zůstává kontroverzním produktem s pochybnými účinky na zdraví. Několik studií naznačilo propojení mezi jeho spotřebou a počátkem onemocnění, jako je diabetes typu 2 a obezita. Experimenty s myší navíc prokázaly, že dieta bohatá na fruktózu a nízký obsah mědi může v testovaných subjektech způsobit vážné poškození jater.

Vysoce fruktózový kukuřičný sirup je vyroben z přírodní složky kukuřičného škrobu, ale proces, který ho převádí na hotový výrobek, rozhodně není přirozený. Tři různé chemické procesy jsou nezbytné, aby se poprvé přeměnil kukuřičný škrob na směs fruktózy a glukózy a potom uměle změnil poměr fruktózy a glukózy. Mezi oběma formami cukru je fruktóza, zvláště když je atomicky oddělená od glukózy, považována za nebezpečnější pro celkové zdraví. Hotový kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy je 55% fruktóza, 45% glukózy.

Problém s fruktózou spočívá v tom, že na rozdíl od glukózy nebo sacharózy dochází přímo k játrech během trávicího procesu. Játra přeměňuje přebytečnou fruktózu na tuky pro skladování a úplně obchází normální odpověď inzulínu z pankreatu, která by obvykle pomohla kontrolovat hladinu cukru v krvi. Výsledkem je zvýšená hladina cukru z fruktózy, přeměněná na tuk játry, ale žádný odpovídající pocit plnosti vyvolaný citlivostí na inzulín. Pravidelný cukr nebo sacharóza může obsahovat více kalorií než HFCS, ale její účinek na hladinu cukru v krvi je lépe zvládnutelný.

To neznamená, že veškerá fruktóza je nezdravá. Ve skutečnosti mnoho plodů obsahuje přirozenou formu fruktózy, kterou tělo může asimilovat. Tyto ovoce také obsahují vlákninu a jiné zdravé živiny, argument, který nelze udělat pro kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Ve skutečnosti některé studie naznačují, že chemické složení HFCS způsobuje, že se z tělní tkáně vypustí důležité minerály, aby se atomizovala.

Samotná existence kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy jako alternativy k přírodní sacharosě nebo cukru je sama o sobě kontroverzní. Mnoho spotřebních výrobků prodávaných ve Spojených státech a dalších zemích před osmdesátými léty používalo jako sladidlo sacharózu nebo přírodní cukr. Státní sazby na dovezený cukr v průběhu osmdesátých let umožnily domácím pěstitelům kukuřice příležitost vykouzlit nové sladidlo na bázi kukuřice. Bylo levnější vyrábět než sacharosový cukr a nepodléhalo vysokým dovozním daním. Takže mnoho výrobců provedlo přepnutí, aby ušetřilo peníze.

Nakonec výrobci potravin začali přidávat kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktosy na výrobky, které ani neměly potřebu sladidel. Vzhledem k tomu, že sirup vytváří produkty na regálech obchodů stabilnější a Američtí spotřebitelé prokazují upřednostňovat slazené produkty, výrobci ji používají ve všech věcech od kečupu až po “přirozené” ovocné šťávy, které již obsahují fruktózu a glukózu. Stalo se téměř nemožné vyhnout se konzumaci nějaké formy, když používáme dnes komerčně vyvinuté potravinářské výrobky.

I když existují komerční potravinářské produkty, které používají sacharózu nebo jiné přírodní sladidla, stále existují vysoké dovozní daně z cukru a odvětví obilovin má silné lobbisty, které povzbuzují zákonodárce, aby pokračovali ve své podpoře pro domácí pěstované kukuřice. HFCS je podle některých považován za nebezpečný, nepřirozený produkt, který může poškodit spotřebitele v důsledku vyšších výskytů obezity, cukrovky a onemocnění jater.