Je studená příčina nemoci?

“Jestli nezabíješ, zabiješ tvou smrt.” Mnozí z nás slyšeli podobná slova o tom, jaký je vztah mezi chladem a chytáním nemoci. Přestože většina z nás věří, že studená nemoc nezpůsobuje nemoci, porota je oficiálně stále venku. Většina výzkumů podporuje, že studená neovlivňuje pravděpodobnost chytání viru, který způsobuje obyčejnou zimu nebo chřipku.

Lékařský výzkum v padesátých letech objevil 400 dobrovolníků na studené viry, které používaly různé různé teploty a podmínky jako proměnné. Výsledkem nebyl žádný rozdíl v rychlosti infekce mezi různými skupinami. Podobná studie na konci šedesátých let produkovala srovnatelné výsledky.

Některé studie ovšem naznačují, že se jedná o nemoci způsobené chladem. Některé argumenty naznačují, že pokud jste studený, vaše tělo je více stresované a proto méně odolné proti virem. Výzkum od Společného studiového střediska Cardiffské univerzity ve Walesu prokázal, že pokles tělesné teploty může způsobit vývoj spícího studeného viru. Pokud se člověk zchladí, například když nosí vlhké oblečení v chladném počasí, krevní cévy v nosu se zmenšují. Když k tomu dojde, je teplá krev uzavřena a již nenabízí infekční bílé buňky.

Jedna studie zahrnovala účinky dobrovolníků, které položily bosé nohy do prázdné mísy po dobu 20 minut nebo namočily nohy v misce obsahující ledovou vodu po stejnou dobu. Během pěti dnů po experimentu se více účastníků, kteří nasákli nohy ve studené vodě, vyvinuli chladné příznaky než ostatní účastníci. Podle studie pravděpodobně někteří z účastníků již měli studený virus, ale ještě nevykazovali příznaky. Snížení tělesné teploty bylo přispívajícím faktorem, v tomto případě bylo nemoc způsobené onemocněním, nikoli virem, ale vývojem viru.

Pravděpodobnějším důvodem, proč lidé v zimní sezoně častěji pociťují onemocnění, je zvýšený vnitřní kontakt s ostatními, z nichž někteří mají viry. Vzhledem k tomu, že počasí je chladné, lidé mají tendenci častěji zůstat doma, takže místa, jako jsou školy, obchody, letiště a kanceláře, pravděpodobně mají místo pro zachycení nachlazení.

Lidé obvykle zachycují nachlazení přes vzdušné kapky z kýchnutí. Jiné metody zachycení nachlazení jsou kontaktem z ruky do oblasti nosu nebo očí po přímém kontaktu s osobou, která má virus nebo nepřímý kontakt, např. Dotýká se téže kliky.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout chladu nebo viru, není vyhnout se nachlazení, ale místo toho se vyhýbejte přeplněným místům a často si umyjte ruce. Výsledky z další studie naznačují, že ti, kteří mají pozitivní pohled a jsou optimisté, jsou méně ochotní zachytit chlad než ti, kteří měli negativnější emocionální styl.