Je pro těhotné ženy bezpečné cestovat letecky?

Mnozí se ptají, zda je pro těhotné ženy bezpečné cestovat vzduchem. Když mluvíte o komerčních aeroliniích, nikoliv o raketových lodích, parasajích nebo o skákání na bungee, většina lékařů se domnívá, že je bezpečná pro zdravé těhotné ženy, aby létaly za většiny okolností. Existuje několik kontraindikací pro létání, když jste těhotná a některé letecké společnosti ji nepovolují po 36. týdnu těhotenství, pokud nemáte poznámku od lékaře, který vás vyčistí, abyste létali.

Je také pravděpodobné, že těhotné ženy nemusí být v bezpečí často cestovat vzduchem. Během letu jste vystaveni nízkým úrovním záření. Důsledná expozice, pokud jste letadlem nebo pilotem, může způsobit, že létání na příliš pravidelném základě není nebezpečné, protože ozařování – dokonce i v nízkých hladinách – může ovlivnit vývoj plodu. Letecké společnosti často mají pravidla, která chrání své zaměstnance, aby si udržely své pravidelné zaměstnání, pokud jsou těhotné. To nemusí platit, pokud pracujete v práci, nikoliv u letecké společnosti, kde musíte často cestovat vzduchem. Pokud vaše práce nebo životní styl vyžaduje časté cestování, možná budete muset diskutovat o možných dopadech na vaše těhotenství a zdraví plodu.

Většina lékařských odborníků tvrdí, že těhotné ženy mohou bezpečně létat během prvních dvou trimestrů, ale doporučují, aby létaly během třetího trimestru, pokud to není nezbytně nutné. Upozornění během prvního trimestru může mít více společného s fyzickou pohodlí než cokoli jiného. Za předpokladu, že žena je zdravá a těhotenství postupuje normálně, letecká doprava je obvykle v pořádku, ale může učinit brzy příznaky těhotenství jako ranní nemoci a nosní kongesce horší. Existují také určité obavy ohledně rychlosti výlovu virů nebo infekcí na přeplněných letadlech, zejména na dlouhých letech. Vzhledem k tomu, že některé viry mohou ohrozit vás a vaše dítě, zejména během prvních tří měsíců, můžete ušetřit cestování za druhý trimestr těhotenství.

Je také možné, aby bylo těhotenským ženám bezpečnější cestovat vzduchem tím, že dodržuje několik opatření. Ačkoli vzácné, příležitostně letecká cesta způsobí srážení krve v nohou, což může vést k embolizaci nebo mrtvici. Chcete-li se tomuto riziku vyhnout, použijte kompresní punčochy a získejte každou půlhodinu procházky a obnovte dobrý krevní oběh vašim nohám. Doporučuje se také, abyste vypili velké množství vody na dlouhé cesty, protože létání může dehydratovat tělo.

Někdy není pro těhotnou ženu bezpečné cestovat vzduchem, zvláště pokud má již existující zdravotní stav nebo komplikované těhotenství. Pokud máte prenatální diabetes, nekontrolovanou hypertenzi, srdeční choroby jakéhokoli druhu, problémy s vaší placentou nebo jiné podmínky, které těhotenství ohrožují vysokou mírou rizika, měli byste se poradit s lékařem dříve, než uděláte své cestovní plány. Ženy, které jsou vystaveny riziku potratu nebo předčasného porodu, mohou být také řečeny, aby se vyhnuly létání, a ženy, které nesou dítě se závažným onemocněním, mohou být požádány, aby létaly ve třetím trimestru, aby se vyhnuly možným problémům, které by mohla představovat raná práce.