Je bezpečné kombinovat naproxen a alkohol?

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), naproxen, se používá k léčbě zánětu a bolesti spojené s artritidou, bursitidou, dnou nebo menstruačními křečemi a pro jiné patologické stavy včetně Pagetovy nemoci. Přes některé léky s nižšími dávkami nesteroidních protizánětlivých léků (NSAIDs) nejsou tyto léky bez potenciálních život ohrožujících vedlejších účinků. Je známo, že naproxen způsobuje náhlé podráždění, krvácení, vředy a dokonce i perforaci v gastrointestinálním (GI) systému. Při užívání alkoholu se zvyšuje pravděpodobnost těchto potenciálních nežádoucích nežádoucích účinků. Obecně pak naproxen a alkohol nejsou společně použitelné společně, pokud to není výslovně povoleno lékařem pacienta.

Lékařské orgány se ve svých varováních liší o souběžném užívání naproxenu a alkoholu. Některé zdroje zakazují užívání alkoholických nápojů zcela v době, kdy pacient pravidelně užívá toto léky. Jiný zdroj upozorňuje pacienty na omezení užívání alkoholu během léčby. Všichni odborníci však uvádějí studie, které prokazují, že pití tří nebo více alkoholických nápojů denně při užívání naproxenu zvyšuje šance na život ohrožující gastrointestinální vedlejší účinky. Tyto šance mohou také vzrůst v závislosti na věku a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Naproxen a alkohol mohou způsobovat gastritidu, nebo podráždění žaludku. Další užívání tabáku zvyšuje riziko komplikací GI z naproxenu ještě více. Jiné léky na předpis a přísady v řadě léků, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, mohou dále zhoršit gastritidu. Pacientům je doporučeno, aby si pečlivě přečetli všechny doplňky a léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, aby se zabránilo přípravkům obsahujícím ibuprofen, ketoprofen nebo aspirin. Samoléčení, aby se zabránilo gastritidě užíváním antacid, se nedoporučuje, protože antacidy mohou interferovat s trávením a absorpcí naproxenu.

Ospalost, hněvivost a neschopnost bezpečně obsluhovat některé stroje jsou více sdílenými účinky naproxenu a alkoholu. Společně mohou tyto látky zabalit více než dvojnásobnou dávku v synergické kombinaci. Účinky naproxenu a alkoholu jsou také ve vztahu k věku, protože obě látky ovlivňují starší osoby ve větší míře. Studie ukázaly, že šance na nežádoucí účinky související s GI u naproxenu jsou u starších pacientů vyšší.

Naproxen byl také spojen se zvýšenou pravděpodobností srdečního záchvatu a mrtvice u jedinců se stávajícím onemocněním koronárních tepen nebo hypertenzí. Toto riziko kardiovaskulárních komplikací se jeví jako větší u pacientů, kteří užívali tento lék delší dobu. Naproti tomu potenciální gastrointestinální vedlejší účinky přípravku Naproxen se mohou objevit bez varování během jakékoliv fáze léčby. Současné užívání alkoholu zvyšuje pravděpodobnost těchto nežádoucích účinků.