Je bezpečné kombinovat diclofenac a alkohol?

Diklofenak je lék proti bolesti, který patří do třídy léků nazývaných nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID). Tato léčiva jsou někdy prodávána bez příplatku (OTC), ale přestože jsou diklofenak a alkohol široce dostupné, nejsou zcela kombinovatelné. Mnoho NSAID není v bezpečí kombinovat s alkoholem, vzhledem k tomu, jak tyto léky působí na lidské tělo.

Jeden typ bílkoviny podílející se na zánětlivé odpovědi těla, který také způsobuje bolest, je znám jako enzym cyklooxygenázy-2 (COX-2). NSAID, jako je diklofenak, brání účinku COX-2, který zabraňuje zánětu. Rovněž brání tomu, aby pracovně fungoval také strukturně podobný enzym známý jako COX-1. COX-1 normálně hraje roli při ochraně gastrointestinálních (GI) žaludečních kyselin. Dostatečné dávky tohoto léku mohou proto zanechat žaludku více otevřené poškození z trávicích kyselin.

Alkohol může poškodit některé tělesné tkáně, včetně žaludku a střev. Vezmeme-li dohromady, diklofenak a alkohol mohou více poškozovat žaludek než jakákoli látka užívaná samostatně. Jediná kombinace těchto dvou látek nesmí vést k trvalému poškození, ale velké dávky každé látky, jejich dlouhodobé sbalení nebo jejich časté snášení mohou poškodit žaludek a střeva.

Krvácení žaludku a vředy mohou být důsledkem opakovaného míchání diklofenaku a alkoholu. Dostatečné krvácení může někdy vést ke ztrátě krve v žaludku, stejně jako k anemii, k oslabení stavu způsobeného ztrátou krve a živin. Navíc může dojít k dlouhodobému poškození tkáně, oslabení žaludku a snadnějšímu poškození v budoucnu.

Toto poškození je způsobeno diklofenakem a alkoholem, které brání tvorbě tukových molekul nazývaných prostoglandiny, které pomáhají regulovat kontrakce svalů žaludku. COX enzymy spouštějí tvorbu prostaglandinů za normálních podmínek, ale tento účinek brání diklofenak. Alkohol může zase přímo poškodit žaludeční tkáň, která není schopna opravit bez aktivních enzymů COX.

Vědci zhodnotili kombinaci diklofenaku a alkoholu, protože vykazují mírné riziko. Příležitostné míchání malých množství těchto sloučenin pravděpodobně nezpůsobí dlouhodobé poškození těla, pokud není jedinec citlivý na jejich účinky. Opakované kombinace těchto látek a směsi vysokých dávek mohou zvýšit potenciální škodu, kterou mohou způsobit. V extrémních případech může krvácení způsobené touto směsí vést ke smrti. Krevní stolice, bolest žaludku a pálení žáhy jsou známky poškození z této kombinace a pacienti s těmito příznaky se obvykle doporučují konzultovat s lékařem.