Jak účinný je kortizon pro psoriázu?

Kortizon pro psoriázu je nejúčinnější, pokud je používán v kombinaci s jinými léčbami a jeho použití je omezené. Steroidy, jako je kortizon, mohou přicházet s významnými vedlejšími účinky, což z nich činí špatnou volbu pro dlouhodobou léčbu, pokud by byl vhodnější jiný lék. Krátkodobá terapie zaměřená na řešení specifických ohnisek však může být kortizon velmi užitečná při léčbě psoriázy, zejména u pacientů s mírnými formami onemocnění. Lidé s tímto stavem mohou chtít pracovat s dermatologem, který se specializuje na léčbu, aby získal přístup k většině možností léčby.

Pacienti mohou používat lokální kortizonové krémy k léčbě ohniska. Lék potlačuje imunitní odpověď a může snížit zánět, který způsobuje svědění, bolest a otok. Krémy s různou silou jsou k dispozici a je důležité použít takové, které bude vhodné pro danou ohnisko. Pokud má pacient jen mírné podráždění, silný krém by nebyl doporučen.

Další možností je injekce kortizonu v místě výskytu ohniska. Tato forma kortizonu pro psoriázu přináší malou dávku silných steroidů k ​​potlačení zánětu. Dávkování je nízké, aby se snížilo riziko nežádoucích účinků, a tato možnost se nedoporučuje pravidelně. V průběhu času se vedlejší účinky mohou zhoršit a pacientova psoriáza se může zvýšit závažnost. Použití steroidů v léčbě může zajistit, že budou účinné, když je pacient potřebuje.

Obavy z dlouhodobého užívání kortizonu pro psoriázu mohou zahrnovat ztenčení kůže, změny barev a zvýšené riziko závažnějších ohnisek. Studie o použití steroidních léků pro tento stav kůže naznačují, že krátkodobé užívání v kombinaci s farmakoterapií a změnami životního stylu může být vhodné. Pacient může například použít dietní prostředky k pokusu o kontrolu psoriázy a může zvážit jiné léky k omezení výskytu ohnisek. Vzhledem k tomu, že intenzita a závažnost ohnisek klesá, může pacient aplikovat kortizon méně často, což mu umožní být účinnější.

Nežádoucí účinky při užívání kortizonu pro psoriázu lze projednat s poskytovatelem zdravotní péče. Někteří pacienti mají špatné reakce a neměli by užívat tento steroidní lék vůbec. Možná bude třeba přepnout na další možnosti kontroly výskytu ohnisek. Lidé, kteří zaznamenávají problémy, jako je například ztenčení, popraskání nebo extrémní zarudnutí, mohou ohlásit, zda jsou reakcemi na kortizon nebo indikací, že psoriáza nereaguje na léčbu.