Jak účinná je metronidazol pro bakteriální vaginózu?

Perorální nebo topický metronidazol je obvykle velmi účinný při léčbě bakteriální vaginózy. Bakteriální vaginóza je vaginální infekce, která se častěji objevuje u žen, a je zpravidla způsobena nadměrným růstem anaerobního organismu Gardnerella vaginalis. Použití metronidazolu, topicky i orálně, ukázalo dobré výsledky při eradikaci tohoto onemocnění.

Bakteriální flóra ve vagině je jemně udržovaná rovnováha anaerobních a bakterií Lactobacillus. Přesná příčina vaginózy není stanovena, ale zdá se, že na rovnováze může ovlivnit řada faktorů. To je myšlenka, že některé praktiky mohou zvýšit riziko, že žena rozvíjí tento stav, včetně douching a nechráněné pohlavní styk. To se ovšem nevyskytuje pouze u sexuálně aktivních žen. Obecně se však opakuje, což způsobuje, že někteří lékaři praktikují sexuální partnery, i když to je kontroverzní.

Zatímco bakteriální vaginóza může být asymptomatická a v těchto případech pravděpodobně nepotřebuje léčbu, obvykle se objevuje s vaginálním výtokem, “rybí” zápach a bolesti při pohlavním styku. Pokud se vyskytnou tyto příznaky, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Bakteriální vaginóza obvykle nemá žádné komplikace, ale může zvýšit riziko žen po sexuálně přenosné nemoci (STD) a u těhotných žen může zvýšit riziko předčasného porodu.

Metronidazol je nejvíce uznávanou léčbou bakteriální vaginózy. Je známá různými obchodními názvy v různých zemích podle výrobce a je obvykle k dispozici pouze na lékařský předpis. Je důležité, aby předepsaná dávka byla provedena a celý cyklus byl dokončen, a to iv případě, že příznaky ustoupí. Přerušení užívání drogy před ukončením kurzu může zvýšit pravděpodobnost recidivy a ztěžovat léčbu.

Obvyklá dávka perorálního metronidazolu pro bakteriální vaginózu je denní nebo dvakrát denně po dobu sedmi dnů. Při použití lokálně se metronidazol vkládá intravaginálně před spaním každou noc po dobu pěti nocí. Je důležité, aby žena, která je těhotná, pokoušela se otehotnět nebo kojit, o tom před zahájením léčby diskutovala s předepisujícím lékařem.

Stejně jako u všech léků, metronidazol může interagovat s jinými léky, včetně volně prodejných, homeopatických a doplňkových léků, a měl by být o nich projednán s předepisujícím zdravotnickým pracovníkem. Během užívání tohoto léku je třeba úplně vyhnout alkoholu, protože může způsobit disulfiramovou reakci, která může způsobit propláchnutí, břišní křeče a těžkou nevolnost a zvracení. Nežádoucí účinky zahrnují bolest hlavy a gastrointestinální potíže, jako je průjem, nevolnost a zvracení. Pacienti s těžkými vedlejšími účinky by měli vyhledat lékařskou pomoc.