Jak si vybrat nejlepší sterilní obvaz?

Správná sterilní bandáž musí být zvolena při oblékání zranění. Existují různé velikosti, aby se zajistilo pokrytí celé rány. Plastové obvazy jsou běžné a poskytují určitou ochranu před vodou a nečistotami, zatímco jejich protějšky mohou být použity pro lepší otěže nebo citlivou pleť. Bez ohledu na tkaninu by měla být provedena volba bez vláken, aby se zabránilo vstupu cizího materiálu do rány. Blistry a popáleniny mají jedinečné verze bandáží, stejně jako obtížně zakryté oblasti, pro větší stabilitu je možné použít i válečkové odrůdy.

Velikost sterilního obvazu je důležitá při oblékání rány. Obvaz by měl být větší než rána pro dostatečnou ochranu. Standardní lepicí pásky se používají většinou pro malé řezy a jsou jednotlivě zabaleny pro zajištění sterilizace. Naproti tomu gázové podložky jsou dostupné v různých velikostech a obvykle mají povlak, který zabraňuje tomu, aby se obvaz nalepil na ránu.

Složení sterilního obvazu je také nutné zkontrolovat. Plastové obvazy se nejčastěji objevují u obchodů a dětí první pomoci. Pomáhají chránit ranu před nečistotami a vodou pomocí ochranného vnějšího obalu. Sterilní bandáž vyrobená z tkaniny je však lepší pro klouby a pohyblivé části, protože se budou pohybovat s kůží a zůstat na místě lépe. Jsou také alternativou pro lidi, kteří jsou citliví na plastové obvazy a často přicházejí v verzích bez latexu.

Kromě typu materiálů použitých při výrobě obvazu je třeba vzít v úvahu také charakteristiky materiálu. Materiály by měly být bez vláken, takže kusy obvazu se nesmí přenášet na ránu. Na stejném důvodu byste se měli vyhnout všemu, co je vyrobeno z načechraného materiálu, jako jsou bavlněné kuličky.

Jedinečné zranění často vyžadují speciální obvaz. Proříznutí mezi prsty nebo prsty by bylo velmi obtížné pokrýt obvazem, v této situaci může být použita tekutá bandáž, která tvoří syntetickou kůži přes horní část rány. Tento typ bandáže se často používá v atletice pro zranění, která musí být okamžitě pokryta, aby se zabránilo dalšímu průtoku krve. Silnější obvaz nebo jeden s pěnovým vnějším kroužkem se používá pro puchýře nebo kukuřice, aby poskytl ochranu před dalším zraněním. V případě pochybností může lékař nebo zdravotnický pracovník doporučit nejlepší typ obvazu.

Když rána existuje na části těla, která může být zabalena, lze použít sterilní obvaz s válcem. To poskytuje větší stabilitu než ploché obvaz, který může být uvolněn pohybem nebo oděvem. Válečkové obvazy jsou vyrobeny z různých materiálů, některé samolepící a jiné vyžadují uzávěr, například háčky nebo pásky. Tato forma může být také použita, pokud je zapotřebí omezený pohyb, jako je zápěstí nebo jiné poranění kloubů.