Jak si vybrat nejlepší čípky pro zácpu?

Výběr nejlepších čípků pro zácpu závisí na doporučení lékaře a osobní preference. Do konečníku se vloží čípka, aby zmírnila zácpu a někdy změkčila stolici. Některé čípky mohou být získány přes pult, kde jiné jsou k dispozici pouze na předpis. I když výsledky jsou obvykle jemnější než použití klystýru, čípky pro zácpu mohou způsobit průjem a křeče.

Pediatři často doporučují glycerinové čípky pro kojence, pokud jsou zácpa, což obvykle způsobuje rychlou úlevu. Čípky pro dospělé se však obecně doporučují pouze tehdy, když se ostatní léčebné prostředky ukázaly jako neúčinné. Zácpa může způsobit břišní křeče, napnutí při pohybu střeva a dokonce i rektální krvácení. Navíc zácpa může způsobit ztrátu chuti k jídlu, nadýmání a dokonce i nevolnost. Pití spousty tekutin, jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny a dostat dostatek cvičení může pomoci zmírnit zácpu.

Užívání doplňků z vlákniny nebo pití vysokoaktivních nápojů může také pomoci snížit výskyt zácpy. Mohou však způsobit nadměrný plyn a žaludeční poruchy. Když jsou čípky zvažovány k použití, musí se člověk ujistit, že se nachází v blízkosti toalety, protože výsledky mohou být nepředvídatelné. Během několika sekund může dojít ke ztrátě střeva, nebo to může trvat déle. Tento lék navíc nemusí fungovat vůbec, aby zmírnil zácpu.

Lékaři často doporučují jíst švestky nebo pití šťávy pro účely léčby zácpy. Švestkové a švestkové šťávy mohou usnadnit pohyb střev jemně a obvykle bez vedlejších účinků. Když se zácpa stává těžkou, poskytovatel zdravotní péče musí vyhodnotit stav a předepsat plán léčby. Trvalá zácpa může být známkou vážného zdravotního stavu a může být zaručeno diagnostické testování. Orální laxativa mohou být předepsána, aby pomohla snížit příznaky a pacient může být dokonce odkazován na registrovaného odborníka na výživu, který může pacientovi poskytnout tipy, jak jíst, aby se zabránilo zácpě.

Čípky pro zácpu by měly být používány jen dočasně, protože v případě jejich zneužití může být tělo závislé na nich. Pokud k tomu dojde, nemusí být jedinec schopen mít vlastní střevní pohyb, bez použití čípku. Pokud je zácpa chronická a je doprovázena nadýmáním, bolestí břicha a křečemi, nadměrným krvácením plynem a konečníkem, musí být co nejdříve konzultován s poskytovatelem zdravotní péče. Přestože tyto příznaky mohou souviset s malými zdravotními stavy, mohou také signalizovat závažné stavy gastrointestinálního traktu nebo reprodukčních orgánů.