Jak se léčí tenosynovitida?

Tenosynovitida je zánět pláště, který obklopuje šlach. Má řadu příčin a léčby se primárně soustředí na odpočinek postižené končetiny a uvedení opuchu dolů. Existuje také řada kroků, které pacienti mohou přijmout, aby snížili riziko tenosynovitidy. Vyhýbání se stavu je výhodnější, protože může být bolestivé a potenciálně zakázané, pokud není správně zacházeno.

Před zkoumáním možností léčby může pomoci pochopit tenosynovitidu. Stává se to tehdy, když se ochranný plášť, který obklopuje šlach, zhostí, aby se zabránilo pohybu šlachy volně. Někdo s případem tenosynoviti může mít potíže s pohybem končetiny a v oblasti může být slyšet praskavý zvuk, když se šlaha ohne. V závažném případě tento stav způsobí uzamčení končetiny nebo prstu, ve stavu známém jako spouštěcí prst. Pokud zjistíte časné známky tenosynovitidy, navštivte lékaře, protože je lépe zacházet, když je předčasně zachycen.

Kmen je jednou z primárních příčin tenosynovitidy, zejména kmen při opakovaném pohybu. Stav může být také způsoben nahromaděním vápníku nebo podmínkami, jako je revmatoidní artritida a dna. Mohli byste být vystaveni riziku tenosynovitidy, pokud pracujete v průmyslu spojeném s opakujícím se stresem, a měli byste se ujistit, že se v tomto případě postaráte o své tělo. Opakované deformace může způsobit i jiné zdravotní stavy.

Pacienti, kteří jsou diagnostikováni s tenosynovitidou, budou obvykle informováni, aby začali s režimem odpočinku, ledu, komprese a elevace. Pokud vás chytit časně, může to problém vyřešit. Pokud je tenosynovitida doprovázena těžkým otokem nebo bolestí, mohou se používat protizánětlivé léky. Většina lékařů začíná s nesteroidními léky, přechází na kortikosteroidy a injekce kortizonu podle potřeby. V extrémních případech může být nutná operace, aby se snížil tlak pláště na šlach.

Je velmi důležité zcela odpočívat po případu tenosynovitidy. Pokud po ukončení užívání končetiny stále existuje stopa zánětu, může to způsobit vážný případ, který se může obtížně léčit. Pacientům může být také doporučeno, aby provedli několik fyzikálních léčebných schůzek, aby ohraničili končetinu a naučili se ji používat bezpečně. Ačkoli může být frustrující odpočinek s imobilizovanou končetinou, pacienti by měli odolat pokušení pohybovat se končetinou, neboť nebudou chtít čelit opakujícím se tenosynovitidě, protože se mohou stát bolestivými a oslabujícími.