Jak můžu vypouštět hnis z abscesu?

Vypouštění hnisu z abscesu by měl provádět poskytovatel zdravotní péče ve sterilním prostředí. Pokud byste se doma neuskutečnili, může se infekce zhoršit nebo rozšířit do jiných částí těla. Při vypouštění hnisu z abscesu poskytovatel zdravotní péče obecně používá jednorázovou jehlu k odsávání nebo vytáhnutí hnisu, plnění hlavně jehly. Před zahájením procedury je oblast s abscesem očištěna, aby se eliminovala bakterie, a po postupu je oblast obecně pokrytá antibiotickou mastí a pokryta sterilním obvazem. Někdy se podává perorální antibiotikum, aby se ujistil, že infekce vyprchá.

Hnisavý absces je způsoben bakteriální infekcí a pokud není léčen, může způsobit závažnou infekci krve. Symptomy abscesu mohou zahrnovat bolest, zánět a zarudnutí. Hnis může být bílá, zelená nebo žlutá, ale může být také pozorován červený nebo růžový hnis. K tomu dochází, když se krev dostane do styku s hnisem, nicméně není ukazatelem závažnosti infekce. Zřídka se objevují červené pruhy v oblasti abscesu, což může naznačovat otravu krve. Tento příznak se považuje za naléhavou lékařskou pomoc, protože pokud není léčena, může dojít k selhání ledvin nebo kardiovaskulárním potížím.

Někdy se hnis začne vypouštět sám. Když k tomu dojde, musí být oblast omyta teplou vodou a jemným mýdlem. Po vyčištění oblasti by měla být aplikována antibiotická masť, po níž následuje nanesení sterilního obvazu. Malé abscesy obvykle léčí bez komplikací, ale někdy jsou velmi odolné vůči hojení.

Malý vaříc se může rychle obrátit na velký, hnisavý absces, pokud není udržován čistý a bez bakterií. To je obzvláště obtížné, když se objevuje na obličeji, nicméně léčba je k dispozici. Poskytovatel zdravotní péče může doporučit orální antibiotikum nebo léky na léčbu akné, které pomáhají snižovat příznaky. Absces na obličeji by nikdy neměl být vyčerpaný, protože by to mohlo vést k zjizvení.

Pus z abscesu kolem zubu se obvykle pomalu odvádí do úst a může způsobit bolest a dokonce i bolest v krku, jak se šíří infekce. Zubní lékařka vyhodnotí absces, aby zjistil, jak má být infekce léčena a zda bude muset zub vyjet. Běžně se antibiotika ústní předepisují na zubní absces, aby se zabránilo infekci, aby se dostala do dutin nebo mandlí.