Jak mohu zvýšit serotonin přirozeně?

Některé způsoby, jak můžete zvýšit serotonin přirozeně, jsou cvičení, užívání doplňků vitaminu B a konzumace zdravých sacharidů. Expozice slunečního světla vám může způsobit, že se budete cítit mnohem veseleji. Obvykle je také doporučeno vyhýbat se přebytečnému kofeinu nebo alkoholu, což může negativně ovlivnit způsob, jakým mozek stabilizuje náladu. Pokud chcete zvýšit serotonin přirozeně, abyste se vyhnuli předpisům antidepresiv a léků zvyšujících náladu, můžete to udělat, ale je dobré mít na paměti, že extrémní deprese je vážným problémem. Pokud trpíte závažnou depresí nebo drastickými výkyvy nálad, pravidelně byste se měli poradit se svým lékařem, protože přirozené metody nemusí být dostatečné k úspěšnému léčení vašeho stavu.

Získání pravidelného cvičení může zvýšit hladinu serotoninu. Když cvičíte, typicky užíváte více kyslíku a další kyslík může pomoci doplnit serotoninové zásoby. Množství cvičení, které trvá, než se vaše hladina serotoninu neustále udržuje, se může lišit, ale většina lékařů doporučuje nejméně 20 až 30 minut cvičení čtyři nebo pětkrát týdně, aby pomohla stresu. Vitamin B je také velmi důležitý pro pomoc tělu produkovat serotonin po jeho vyčerpání. Můžete se dostat do vitamínu B, který denně potřebujete, a to buď užíváním doplňků, nebo jíst více zelené zeleniny, mléčných výrobků a celozrnných chlebů, které všechny přirozeně obsahují mnoho vitaminu B.

Sacharidy mohou přirozeně zvýšit serotonin, ale je důležité vyhnout se nezdravým sacharidům a namísto toho se pokusit přijmout ty dobré. Špatné sacharidy zahrnují všechny druhy rafinované bílé mouky a škrobové potraviny. Mnoho zpracovaných potravin obsahuje přebytek nezdravých sacharidů. Dobré sacharidy zahrnují celá zrna, ovoce a zelenina. Pokud jedete správné druhy sacharidů pravidelně, můžete si všimnout, že se cítíte méně depresivní v průběhu času.

Výzkum naznačuje, že expozice slunečního světla může přirozeně zvýšit serotonin. Možná budete moci využívat výhody slunečního záření pro svou náladu buď tím, že půjdete na slunce více, nebo použijete ultrafialovou nebo ultrafialovou lampu. Existují také další typy svítidel vyrobené speciálně pro zvýšení nálady, které nepoužívají UV žárovky, což znamená menší riziko spálenin nebo poškození kůže. Odcházení od kofeinu a alkoholu může také pomoci přirozeně zvýšit serotonin. Produkty obsahující kofein a alkohol mohou vnímat lépe dočasně, ale z dlouhodobého hlediska tyto produkty způsobují mnohem větší škody než dobré pro zvýšení nálady a mohou navíc způsobit další zdravotní potíže.