Jak mohu zvýšit motilitu spermií?

Mnoho případů mužské neplodnosti zahrnuje abnormální pohyblivost spermií, která se týká způsobu pohybu spermatu. Aby bylo možné si představit, spermie se obvykle musí rychle pohybovat směrem k vejci, což není vždy možné, když je motilita ohrožena. Jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit pohyblivost spermií, je přidávat do stravy určité vitamíny, jako jsou vitamíny C, E a B12. Jak L-karnitin, tak acetyl-L-karnitin často říkají, že zlepšují způsob, jakým se spermie pohybuje, takže tyto doplňky mohou být užitečné. Konečně, někteří muži mohou přirozeně zvyšovat motilitu spermií tím, že cvičí a udržují zdravou váhu, což by mělo zase umožnit jim zachovat rovnováhu hormonů.

Antioxidanty jsou typicky považovány za dobré pro pohyblivost spermií, což je důvod, proč je většinou užitečné začlenění určitých vitaminů do stravy. Například vitamín E je antioxidant, u kterého se prokázalo, že zvyšuje schopnost spermií proniknout do vajíčka. Dalším antioxidantem, který může pomoci, je vitamin C, který je známý tím, že snižuje pravděpodobnost shluku spermií, když se uvolní. Navíc, zatímco vitamín B-12 není antioxidant, může se zlepšit jak počet spermií, tak motilita. Muži, kteří mají zájem o takové přínosy, by měli zvážit možnost užívání vitamínů C, E a B-12 alespoň jednou denně.

Ti, kteří zvažují užívání doplňků ke zvýšení motility spermií, mohou také přemýšlet o přidání L-karnitinu a acetyl-L-karnitinu do své každodenní rutiny. Jedná se o bílkoviny, které se často nacházejí v spermatu a muži, kteří mají nízké množství, často mají problémy s motilitou. Doplnění těla těmito bílkovinami může pomoci přemísťovat mastné kyseliny do oblasti, kde je spermie může používat pro energii, což jim umožní rychleji se pohybovat směrem k vejci. Pilulky, které obsahují tyto proteiny, lze často zakoupit ve většině obchodů s vitamíny nebo on-line, což vám umožní případně zvýšit motilitu spermií právě tím, že užíváte tyto doplňky.

Dalším běžným důvodem nízké motility je nerovnováha reprodukčních hormonů, což je důvod, proč je důležité udržovat správné hladiny. Dobrým způsobem, jak to udělat, je pravidelné cvičení, třebaže je třeba poznamenat, že přílišná fyzická aktivita může způsobit náhlý pokles motility. Pokuste se tedy cvičit nejméně několik dní v týdnu a zároveň se ujistěte, že ukončíte trénink, než dosáhnete bodu vyčerpání. Samozřejmě, pravidelné cvičení je také dobré v tom, aby vám pomohlo zůstat ve zdravém hmotnostním rozsahu, což je další způsob, jak udržet vaše hormonální hladiny vyvážené, abyste mohli zvýšit motilitu spermií včas.