Jak mohu zvýšit HDL?

Udržování adekvátních hladin lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL), často označovaných jako “dobrý” cholesterol, může pomoci chránit před rozvojem onemocnění srdce. První kroky, které je možné učinit pro zvýšení koncentrace této látky v krvi, jsou dietní změny, zhubnout, přestat kouřit, pravidelně cvičit a regulovat příjem alkoholu. Pokud tyto změny nefungují, mohou být prozkoumány léky, jako kapsle na bázi rybího oleje, kyselina nikotinová a gemfibrozil. Pacienti s nízkým HDL by neměli užívat léky, které by mohly dále snižovat jejich hladiny v krvi. Obecně by se pacienti měli zaměřit na hladinu HDL nejméně 60 mg / dL.

Často se nejprve používá k zvýšení hladiny HDL v krvi, aby se změnily ve stravě. Pacienti by měli snížit příjem nasycených tuků a snažit se je nahradit monoasycenými tuky. Kalorie pocházející z tuků by měly představovat méně než 35% celkového příjmu kalorií. Některé výzkumy ukázaly, že omega-3 mastné kyseliny, včetně polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem (n-3 PUFA), kyseliny dokosahexaenové (DHA) a kyseliny eikosapentanové (EPA), mohou přispět ke zvýšení koncentrace HDL v krvi Snížení hladin triglyceridů. Tyto příznivé tuky se nacházejí v potravinách, jako jsou ryby, lněný olej a ořechy.

Další změny v životním stylu mohou také přispět ke zvýšení hladin HDL. Pokud mají pacienti nadváhu, měli by se pokusit zhubnout, protože obezita může přispět ke snížení hladiny tohoto krevního tuku. Kuřáci se doporučují, aby přestali kouřit. Pravidelné fyzické cvičení je další modifikace životního stylu, která může přispět ke zvýšení HDL, ačkoli přesný druh fyzické aktivity není příliš důležitý, pacienti by se měli zaměřit na provádění aerobních cvičení, které zvyšují srdeční frekvenci po dobu 30 minut, pětkrát týdně. Zatímco mírná konzumace alkoholu, zejména ve formě červeného vína, mírně zvyšuje hladinu tohoto cholesterolu, je třeba se vyvarovat nadměrného příjmu alkoholu.

Někteří pacienti nemají dostatečně velký nárůst svého “dobrého” cholesterolu po provedení těchto změn. Pokud se jedná o tento případ, může být podána řada léčiv, aby se zvýšila tato hladina. Kapsle z rybího tuku, které obsahují užitečné omega-3 mastné kyseliny, jsou jedna farmaceutická volba. Užívání pilulek s kyselinou nikotinovou je dalším krokem, který může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi. Lze použít také lékovou krevní skupinu známou jako léčivo, známou jako fibráty, včetně léků, jako je gemfibrozil.

Dalším aspektem zachování ideálních hladin HDL cholesterolu je vyhnout se lékům, které by mohly způsobit pokles této látky. V závislosti na dalších zdravotních problémech pacienta to může být obtížné. Pokud je to možné, je třeba se vyvarovat léčby, jako jsou beta-blokátory, androgeny a benzodiazepiny.

Úroveň HDL v krvi se často kontroluje jako součást testu cholesterolu. Většina lékařů doporučuje pacientům, aby se zaměřili na hladinu v krvi alespoň 60 mg / dL. Ženy s hladinami nižšími než 50 mg / dL a muži s hodnotami nižšími než 40 mg / dL se považují za ženy s nízkou hladinou. Tito pacienti by se měli pokoušet zvýšit koncentraci této látky v krvi.