Jak mohu zacházet se zlomeným prstem?

Rozbitý prst může být bolestivý a frustrující, což činí člověka velice dobře vědom toho, jak často jsou prsty přemisťovány i na nejmenší úkoly. Pokud potřebujete zacházet s zlomeným prstem a nemáte okamžitý přístup k lékařské péči, přilepte jej na nehybný sousední prst s páskami nějakého druhu na vnější straně, čímž vytvoříte impromptu, imobilizující dlahu. Pak použijte ledový obal a lék proti bolesti, abyste udrželi opuch na cestě k lékaři.

Zanechání prstence na zlomeném prstu by mohlo později způsobit těžké komplikace v krvi, čímž zablokuje průtok krve, jak se zvětší otok. Pokud nedojde k dalšímu poškození, jako je spálená dužina nebo tlak způsobuje příliš mnoho bolesti, odstraňte co nejdříve případné prstence, které by mohly být rozbité. Může se použít olej na vaření, který usnadňuje jeho posunování.

Je důležité zachovat zlomený prst co nejmobilnější, chráněný před jakýmkoli pohybem. Použití prsní dlahy je často nejbezpečnější a nejpraktičtější způsob, jak to dosáhnout. Dlahy prstů mohou být vyrobeny s využitím toho, co je praktické – dvě tyčky Popsicle® a maskovací páska, dvě tyčinky z kuchyně a řetízku, nebo dvě tenké, ale robustní větvičky a některá vlákna všichni budou fungovat dobře. Dvě tyče jsou pak pevně uchyceny na vnější straně prstů, dostatečně těsné, aby se prsty nemohly pohybovat, ale nebyly tak těsné, že by oběh byl zablokován.

Pokud máte pochybnosti, lékařští odborníci se téměř shodují: Zvedněte prst nahoru a nechte rentgenový paprsek soudcem. Rozbitý prst obvykle způsobí pulzující bolest, kterou nelze ignorovat, zvláště když se nějakým způsobem pohybuje. Některá forma znetvoření bude také evidentní, spolu s poměrně okamžitým otokem na místo.

Nejlepší je nechat lékaře co nejdříve rozhodnout o správné léčbě. To, co se zdá být zlomeným prstem, může být džem, podvrtnutí nebo akutnější poškození vazu a pro každý z nich bude potřebný jiný druh léčby.

Používání léků proti bolesti, jako jsou například aspirin nebo ibuprofen, pomáhá minimalizovat zánět, dokud lékař nepředepsá něco silnějšího. Omezení stupně opuchu usnadní lékaři nebo jinému zdravotnickému odborníkovi, aby zlomené kosti dokonale rovné. To snižuje šance na křivé vyléčení kostí.

Ledový balíček může často pomáhat právě tak, aby se omezil otok a bolest na cestě k poskytovateli zdravotní péče. Nedotýkejte se ledu přímo na prst nebo ruku, protože to může poškodit pokožku. Namísto toho vložte trochu ledu do mrazícího vaku, který pak může jít uvnitř ručníku.

Prst by měl být vyvýšen nad srdcem, aby se dále omezil průtok krve a otok před a po aplikaci permanentní dlahy. To by mělo snížit pulzující bolest. Pokud je zlomený konec prstů, pod nehtem se může shromáždit krev. To může být poněkud ulehčeno zvýšením ruky, ale lékař může to zvládnout, pokud způsobí bolest.

V mnoha případech bude poměrně jednoduchá zlomení zacházeno s trvalou dlahou. Jakmile lékař prohlédne a nastaví zlomený prst, v případě potřeby může být během rekuperace použita dlaha přizpůsobená prstu. To dává prstu nejlepší šanci na hojení rovnou. Poskytovatel zdravotní péče může v případě potřeby předepsat léky proti bolesti a také vás naučí, jak správně vyčistit prst a vyměnit obvazy.

Pokud je přestávka závažnější, může být nutné provést operaci. Mohlo by dojít k tomu, že chirurg umístí drátky nebo desky do prstu, aby držely kosti společně a zajistily, že se uzdraví správně. V závislosti na použitém zařízení mohou být ponechány trvale nebo v případě speciálního typu drátu nazývaného Kirschnerovým drátkem odstraněny po vyléčení kostí. Komplikované zlomy mohou vyžadovat vnější fixaci, což jsou kovové tyče vložené do prstu a pak připevněné mimo tělo k desce, která drží kosti na svém místě.

Ve srovnání s ostatními kosti se může zlomený prst léčit za poměrně krátkou dobu, pokud jsou podniknuty kroky k jeho rychlé imobilizaci a okamžitému vyhledání lékařské péče. Celkově se prsty léčí během několika týdnů, ačkoli to může trvat déle v případě složitého zlomu. Pokud se zlomeným prstem nezdá, že se uzdravuje, nebo existuje více bolesti nebo zánětu, než se očekávalo, pacienti by měli okamžitě informovat lékaře.

Pokud nejste schopni dlaň prstem nebo se rychle dostat do nemocnice, je možné, že zranění se nebude hojit správně. Zranění obvykle trvá déle, než se uzdraví, a je pravděpodobné, že bude nadále extrémně bolestivé a ztužné. Tím je velmi obtížné použít prst – a pravděpodobně celou ruku – normálně. Prst, který není nastaven, pravděpodobně uzdraví křivé, což může způsobit obtížné uchopení a držení předmětů těsně nebo bez bolesti.

Je také možné, že neléčená přestávka se vůbec nezhojí a proto je i nadále bolestná a není skutečně použitelná. Kosti by se také mohla nakazit. Pokud k tomu dojde, mohou být vyžadovány antibiotika a dokonce i operace, aby se zabránilo šíření infekce do jiných částí těla.