Jak mohu zabránit infekci po kořenovém kanálu?

Chcete-li zabránit infekci po kořenovém kanálu, pravděpodobně budete muset dočasně dodržovat určité pokyny týkající se stravy, udržovat jen málo, pokud nějaký tlak na nově korunovaný zub a někdy užívat antibiotikum podle postupu. Chcete-li minimalizovat nepříjemné pocity, možná budete potřebovat i protizánětlivé léky dříve, než se lokální anestetika vyčerpá. Získání kořenového kanálu je často nezbytné k odstranění infikované zubní buničiny, která může vzniknout z neošetřených dutin nebo jiných zubních traum.

Kořenový kanál může být někdy nepohodlný, i když by neměl být bolestivý kvůli účinnosti injekcí zubního anestetika. Dokončený kořenový kanál bude obvykle mít měkký nebo hrubý bod buď na horní části, nebo na straně zubu, kde zubař vloží proceduru. Chcete-li zabránit infekci po kořenovém kanálu, měli byste se vyhnout lízání nebo dotyku tohoto místa, což by mohlo zavést další bakterie a vést k dalším komplikacím. Některé dokončené kořenové kanály mohou na dlaňové lince blízko zubu vyvinout malou pustulu. Tento náraz by měl být obecně ponechán k léčení na vlastní pěst, aniž by ho popadl nebo stlačil.

Mnoho zubních lékařů dá pacientům seznam potravin, které je třeba vyhnout, aby se zabránilo infekci po kořenovém kanálu. Tito často zahrnují žvýkačky, lepkavé cukroví a sladké sody. Někteří také mohou doporučit, abyste jíst omezené množství jídla s rafinovanými bílými cukry, protože tyto přirozeně přitahují bakterie a mohou často zvýšit šance na infekci. Vyhýbání se potravinám s rafinovanou bílou moukou je také někdy účinné při udržování škodlivých bakterií mimo místa hojení kořenového kanálu.

Dokončené kořenové kanály často vyžadují korunku, aby se zamezilo oslabení zubu prasknutí nebo dokonce zlomení. Váš zubní lékař bude obvykle potřebovat dojem zubu, aby vytvořil korunku, která se bude správně hodit, a budete mít k dispozici dočasnou korunku, dokud nedojde k trvalé koruně. Některé případy infekce po kořenovém kanálu mohou způsobit, že částice potravin se stanou zachyceny pod korunou, takže byste se měli pokoušet jen žvýkat jídlo na opačné straně úst, dokud nebude instalována trvalá zubní koruna.

Infekce po kořenovém kanálu se někdy může vyskytnout i při těchto preventivních opatřeních, takže mnoho zubních lékařů často předepisuje antibiotikum. Tento lék by měl být obvykle užíván pouze po dobu doporučenou v průběhu obnovy kořenového kanálu. Acetaminofen nebo ibuprofen mohou být také obvykle užívány k tomu, aby pomohly při normálním bolesti zubů, které by obecně měly ubývat po prvním týdnu.