Jak mohu zabít plísně?

Zabíjení plísně je poměrně jednoduchý proces a řada technik může být použita k zabíjení formy. Problém je v tom, že když je plísně mrtvá, spóry mohou stále přežít, což způsobí, že se forma znovu objeví během několika dní nebo týdnů. Proto, kromě zabíjení plísní, lidé, kteří se chtějí zbavit plísní, budou muset přijmout další opatření, aby zabránili opakování.

Pro lidi, kteří mají zájem o použití drsných chemikálií při čištění, dobrou zprávou je, že plísně mohou být zabity netoxickými látkami, které jsou běžné v mnoha domácnostech. Ocet, citrónovou šťávu a další kyseliny jsou skvělé pro zabíjení plísní a je také možné použít roztok čajovníku nebo extrakt z grapefruitových semen do vody k usmrcení formy, přidáním asi 20 kapek na každé dvě šálky vody. Bleach se obecně nedoporučuje zabít plísně, protože může způsobit problémy s barvením na objekty, které nejsou bílé.

Chcete-li zabít stávající formu, nastříkat ocet nebo některý z výše uvedených roztoků na lešticí plochu, a nechte ji krátce namočit, než ji utíráte. Poté oblast ohřejte, protože teplo zabíjí formu a odpařuje vlhkost, čímž zbavuje formu vody, kterou potřebuje, aby se znovu objevila. V případě něčeho, co se vejde do pračky, jako jsou záclony nebo oděvy, může být plísní usmrcena promytím šálkem octa a sušením při vysokém teple.

Aby se zabránilo opakování po usmrcení plísně, měla by být oblast udržována v teple a vlhkost by měla být udržována nízká. Použití odvlhčovače může pomoci zejména v mokrém klimatu, stejně jako otevření oken a dveří pro křížové větrání. Místní koberce a nábytek, který se stal plesnivým, lze ošetřit kapalným roztokem a potom vyvézt ven za slunečného dne, aby zabili plísně a spory s ní spojené. V případě plesnivých sádrokartonů, podlah a jiných přípravků může být nutné vyjmout a vyměnit upínadlo, aby se zabránilo opakování po odstranění formy.

Předcházet vzniku plísní je rozhodně lepší než ji zabít, protože dokonce i poté, co je plísní mrtvá, může zanechat za sebou nevzhledné skvrny a přítomnost plísně v domácnosti může mít negativní dopad na lidské zdraví. Předcházení vzniku forem může být dosaženo tím, že se prostředí udržuje v horkém a suchém stavu, aby se zabránilo reprodukci plísní a aby se zajistilo, že místnosti jsou dobře vysílány. Forma by nikdy neměla být natřena, omítnutá, dlažba nebo pokrytá kobercem, protože forma bude nadále rozkvétat pod povrchem, vytváří výraznou skvrnu a rozptýlí spory do zbytku domu.