Jak mohu vybrat nejlepší místa pro injekce?

Výběr nejlepších míst podávání injekce by měl záviset na pokynech lékaře a druhu léků, které právě používáte. Ve většině případů jsou primární obavy při výběru místa, kde je třeba podat jehlu, najít nějaké místo, které způsobí co možná nejmenší bolest, zatímco tělo dokáže tělo důkladně absorbovat. Nejběžnějšími oblastmi injekčního inzulínu a jiných samo-podávaných léků jsou horní ramena, stehna, břicho a někdy hýždě.

Nejčastěji používané místa injekce jsou tučné oblasti těla. Je to proto, že tuk umožňuje tělu absorbovat léky rychleji a důkladněji než svaly, a tím vám dává více výhod, protože je zapotřebí méně léků. Inzulín je nejčastějším samovolně podávaným léčivem a je rychleji vstřebáván do břicha, po němž následuje paže a stehna. Hýždí se obecně nedoporučuje.

Pokud jsou denně podávány injekce, je důležité střídat místa vpichu, aby se umožnila lepší absorpce a méně bolesti pro pacienta. Při podávání injekčního místa příliš často se mohou pod kůži nahromadit tukové usazeniny. To může způsobit hrudkovitý vzhled a zabraňovat účinku léků nebo hormonů.

Nikdy si nedělejte injekční stříkačku do dvou palců (5,08 centimetrů) břicha a přepněte místo injekce na další dávku. Například pokud podáváte injekci inzulínu do žaludku ráno a potřebujete další dávku večer, podávejte si večer při dávkování. To umožní tělu lépe pohlcovat věci a zabránit tomu, aby se místo zhoršilo v důsledku nadměrného používání. Pokud se rozhodnete provést všechny injekce ve stejném obecném místě, ujistěte se, že přesné místa vpichu se pohybují o jeden palec (vždy 2,54 cm nebo více.

Udržujte přesné záznamy o tom, kdy a kde si injekci sami. Tím zajistíte, že se stejným místem injekce nepoužíváte opakovaně a nepoužívejte příliš mnoho léků. Pokud jste v minulosti neudrželi přesné záznamy a máte potíže s uvedením místa, kde jste naposledy podávali léky, vyberte místo, které používáte zřídka, například vnitřní stehno.

Pokud se kdykoli někdo z vašich obvyklých míst injekce stane červenou, opuchnutou, necitlivou, citlivou nebo se objeví jiné neobvyklé příznaky, okamžitě kontaktujte svého lékaře. To by mohlo znamenat cokoli z nadměrného používání stejného místa, alergické reakce nebo jiného stavu. Přerušte injekce a podívejte se na svého lékaře, zvláště pokud problém přetrvává.