Jak mohu přestat brousit zuby?

Mletí zubů, nebo bruxismus, jak je oficiálně nazýván, je vážný zubní stav, ve kterém trpícím drtí své zuby během spánku. Ačkoli mnozí si nejsou vědomi toho, že během noci brousí zuby, může bruxismus poškodit zuby a čelist a způsobit bolesti hlavy a bolesti obličeje. Abyste předešli takovým potížím, je důležité udělat vše, co je možné, abyste zastavili mletí zubů během spánku.

Bohužel neexistuje žádný způsob, jak zastavit mletí zubů. Vzhledem k tomu, že se stane, když pacient trpí bezvědomí, má minimální kontrolu nad tímto chováním. Nejběžnějším prostředkem je chránič úst nebo dlaha, který zabraňuje poškození zubů, ačkoli nemusí nutně zastavit chování při broušení. Proto mohou bolest hlavy a bolestivost čelistí přetrvávat.

Ústní stélka používaná k léčbě bruxismu může být na míru přizpůsobena, a to buď prostřednictvím návštěvy zubního lékaře, nebo pomocí domácího kufříku, aby se vytvořila forma zubů. K dispozici jsou také volně prodejní verze, které jsou nejvhodnější pro jednu velikost, ale nevyhovují ani pro některé uživatele. Různí pacienti mají různé zkušenosti s ústy. Někteří zjistili, že jim pomáhá zastavit mletí zubů, zatímco jiní si při zubu chrání zuby více. U ostatních je ústní ochrana zpočátku účinná, ale v průběhu času se stává méně.

Jiné způsoby, jak snížit nebo zastavit mletí zubů, zahrnují snížení stresu a vědomé uvolnění během dne a před spaním, učení se o správných pozicích, ve kterých držte čelist a jazyk a omezení příjmu alkoholu. Je důležité dosáhnout adekvátního množství spánku a cvičení. Chcete-li léčit bolest čelistí a svalů spojenou s bruxismem, zkuste masáž a aplikace tepla do postižených oblastí. Udržujte zuby oddělené a čelisti uvolněte během dne a vyvarujte se tvrdých nebo žvýkaných pokrmů.

V extrémních a trvalých případech může být ortodontické nastavení nebo chirurgický zákrok jediným způsobem, jak zastavit mletí zubů. Zatímco psychologické a svalové paměťové příčiny jsou možné, bruxismus může být také způsoben špatně zarovnanými zuby. Chirurgie je považována za poslední možnost zastavit mletí zubů. Pokud však víte nebo máte podezření, že trpíte bruxismem, je důležité co nejdříve navštívit zubaře, abyste zabránili nevratnému poškození zubů. Bude vám schopen pomoci najít ty nejlepší způsoby, jak zastavit broušení zubů.