Jak mohu léčit svědění kůže?

Neexistuje jediný dokonalý lék na svědění kůže, protože může mít mnoho různých příčin. Některé podráždění může znamenat vážnou infekci (bakteriální nebo plísňovou) nebo může být výsledkem viru. Alergie jsou další potenciální příčinou. Ačkoli mohou existovat způsoby, jak způsobit, že svědění je dráždivější, je důležité nejdříve určit, co to způsobuje. Léčba specifická pro základní stav je nejlepší způsob, jak řešit svrbení, a jsou lepší, než jen spoléhat na domácí metody ke snížení svrbění.

Takže první návrh pro lidi, kteří trpí svěděním pokožkou, zejména v případě, že je tento stav rozšířen, je vidět lékaře pro diagnózu, pokud není příčina okamžitě zřejmá. Například osoba, která se vydala na kempování, se může vrátit s jedovatým dubem nebo jedovatým břečťanem, nebo by někdo mohl poplechnout komára nebo pavouka ze své kůže, která je v procesu kousání. Tyto stavy by mohly být bezpečně léčeny doma, ale je třeba vyšetřit svědění nebo vyrážku neznámého původu.

Vzhledem k tomu, že existuje mnoho různých stavů kůže, které mohou způsobit svědění, existuje mnoho potenciálních léčebných postupů. Alergické reakce mohou být léčeny topickými krémy, které obsahují antihistaminika, obvykle difenhydramin nebo perorální antihistaminika. Jiné druhy lokálních lotion mohou být vyžadovány. Pro hubení způsobené houbou mohou být potřebné antifungální masti a pro ty, které jsou způsobeny zánětem, mohou být kortikosteroidy jako hydrokortizon nejvhodnější volbou. Perorální léky na svědění, kromě věcí jako je difenhydramin, zahrnují orální steroidy jako prednison nebo perorální antifungální léčbu.

Někdy jsou některé svědění výsledkem virů. Blistry a strupy na kůži mohou být výsledkem herpetických virů, včetně orálního a genitálního herpesu, neštovic nebo šindelů. Některé z těchto stavů dobře reagují na antivirové léky a jiné, zvláště ovčí neštovice, mohou být jednoduše nejlépe ošetřeny domácími léky na svědění.

Několik domácích léků na svrbivou kůži, které byly navrženy pro použití jednou diagnózou, zahrnují nasáknutí v některých řešeních, jako jsou ovesné vázy, koupele z kukuřičného škrobu nebo ocelové koupele. Udržování oblasti ve vlhkém obvazování může také pomoci snížit svědění, ale to není vhodné pro houbové problémy. Produkty, jako je kafrový a kalamínový krém, mohou být na kůži tečkané a mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity.

Existuje několik tipů pro jakýkoli typ svědivé kůže, která může pomoci. Pokud je to možné, nepoškrábejte svědění, protože to zhorší, a pokud je zdroj svědění infekční, může infekci šířit do jiných částí těla. Používání hladkého a pohodlného oblečení, které nebylo promyto silně parfémovanými čisticími prostředky, může také vytvořit trochu větší pohodlí.

Nepoužívejte jednoduše žádnou smetanu nebo léčbu, aniž byste poprvé mluvili s lékařem. Některé neoprávněné léčby nesprávného druhu mohou zhoršit stav kůže nebo zpozdit jejich diagnózu. Najděte nejprve diagnózu, takže nejlepší metody léčby mohou být použity od začátku.