Jak mohu léčit pohmožděnou dlaň?

Podlitá dlaň je obecně léčena užíváním protizánětlivých léků ke zmírnění nepohodlí a otoku. Zvedání ruky vyšší než srdce může také zlepšit průtok krve a oběh, což napomáhá hojení. Mnoho lidí se domnívá, že použití horké sady nebo vyhřívací podložky je přínosné při zmírnění bolesti, avšak teplo může způsobit zhoršení bolesti a otoku. Ledové obaly dramaticky snižují otoky a snižují bolest, takže je třeba je aplikovat čtyřikrát denně, dokud příznaky nezmizí.

Podlitá dlaň je zpravidla způsobena nárazem nebo traumatickým poškozením měkké tkáně. Bolest z úrazu se může pohybovat od mírné až těžké. Nicméně, při správné léčbě, bolest obecně spadá do jednoho týdne. Vedle modřin a bolesti může tento stav vyvolat zánět, ztrátu pohybu, necitlivost a teplo nad postiženou oblastí. Chcete-li vyloučit poškozené kosti, poškození vazů nebo poškození šlach, poskytovatel zdravotní péče může doporučit rentgenový, ultrazvuk nebo MRI vyšetření. Vzácně může být pohmožděná dlaň způsobena poruchou krvácení nebo antikoagulačními léky.

Občas poskytovatel zdravotní péče doporučuje, aby byla postižená ruka imobilizována rukojetí. Příliš mnoho pohybu bezprostředně po poranění může zhoršit zranění a podpořit další krvácení do tkání. Někdy je bolest z podlité dlaně natolik závažná, že je zapotřebí léky na bolest na předpis. Tyto léky jsou často kombinací kodeinu a acetaminofenu, a přestože jsou vysoce účinné při léčbě středně těžké až silné bolesti, nepomáhají snižovat otoky.

Užívání léků na předpis na léčbu bolestí dlaní může způsobit významné vedlejší účinky. Patří mezi ně ospalost, zmatenost, závratě a rozmazané vidění. Může se také objevit nevolnost, bolest hlavy, zácpa a zadržení moči. Analgetika založená na kodeinu by měla být užívána pouze tehdy, když je bolest těžká a pouze pod přísným dozorem zdravotnického pracovníka, neboť tyto léky mohou být vysoce návykové. Během jízdy na motorovém vozidle nebo při manipulaci s nebezpečnými strojními zařízeními je třeba zabránit tomu, aby se zabránilo nehodám při užívání léků proti bolesti na předpis.

V případech, kdy je bolesti trvalá a prodloužená, může poskytovatel zdravotní péče doporučit, aby jednotlivec dostával fyzickou nebo profesní terapii. Rehabilitační služby mohou pomoci obnovit mobilitu, zlepšit oběh a snížit bolest. Standardní sérii pracovní terapie za poranění rukou je obvykle asi šest týdnů. Přestože si člověk nemusí okamžitě zaznamenat zlepšení, v průběhu času postupně zaznamená zlepšení pohyblivosti, bolesti a zánětu.