Jak mohu léčit oteklou klavikulu?

Léčba oteklé klíční kosti závisí do značné míry na druhu poranění, který se přetrvává, avšak většina otokové kabiny se vyřeší rozložením ledového balíčku na klíční kost několik hodin. Kloubní otok může vyvstávat z různých onemocnění, jako je zlomenina klíční kosti, rakovina v kostech nebo v lymfatických uzlinách nad klíční kostí, tuberkulózou nebo artritidou. Nejčastější příčinou oteklé klaviatury je malá zlomení kosti, která vyžaduje ramenní popruh a prodloužený odpočinek, dokud se opuch nezmizí a zlomenina se uzdraví. Bakteriální infekce, jako je tuberkulóza, vyžadují antibiotika. Léčba rakoviny a artritidy závisí na příčině a závažnosti onemocnění.

Fragmentovaná kost je velmi časté zranění klíčenky. Klíční kostička je úzká, tenká kosti vyčnívající z vrcholu hrudníku mezi ramenem a krkem. Pacient by mohl spadnout, udeřil do kosti nebo klíčenka mohla být zasažena předmětem, jako je baseball. Během narození může klíčník dítěte při průchodu úzkým porodním kanálem zlomit. Při takovém klíčeném zranění má dítě pocit bolesti v rameni a zduřená klíční kost může být změněna barvou.

První mírou léčby zlomeniny, oteklé klavikuly je snížení opuchu. Aplikujte ledový obal do oblasti klíční kosti, dokud lékař nemůže zobrazit oblast pomocí rentgenového záření. Chirurgie je vzácná, většina zlomenin je ošetřena ramenem “figure 8”, který se obepíná kolem ramen. Ibuprofen nebo některý jiný protizánětlivý analgetikum snižuje otoky a zmírňuje bolest. Otok by se měl vyřešit do 24 hodin, ale může trvat až 12 týdnů, než se zlomek úplně uzdraví.

Zduřená klíční klapka, která nebyla způsobena zlomeninou, může být vážnějším problémem, zvláště pokud je otok přetrváván nebo chronický. Zvětšené lymfatické uzliny přímo nad zduřenou klíční kostí mohou znamenat rakovinu nebo tuberkulózu. Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému a rozšiřují se tak, aby produkovaly více bílých krvinek, když tělo detekuje infekci. Tuberkulóza je bakteriální onemocnění, které postihuje plíce, ale může se usadit v kostech. Onemocnění je léčeno antibiotiky a odpočinku v posteli.

Ve vzácných případech může být zduřená klavikulární forma způsobena rakovinou. Rentgenové záření detekují přítomnost nádoru a biopsie pomáhá určit formu léčby. V počátečních stadiích může být nádor chirurgicky odstraněn. Pokročilé stadia rakoviny mohou vyžadovat operaci a chemoterapii. Otoky a nepohodlí způsobené artritidou jsou ulehčeny ledovým balíčkem a léky proti bolesti.