Jak mohu léčit kožní opar?

Před stanovením způsobu léčby případu kožního oparu musí být typ viru herpesu, který způsobil ohnisko, nejprve stanoven lékařem během vyšetření. Kožní opar je zánět kůže a sliznic, který je charakterizován skupinami malých puchýřů způsobených herpes virusem. Ohnisko herpesu se může objevit prakticky kdekoli na těle a může být způsobeno herpes simplex 1 (HSV1), herpes simplex 2 (HSV2) nebo virus varicella-zoster, který způsobuje herpes zoster nebo šindel. Všechny tři viry mohou způsobit malé svědivé puchýře. Neexistuje žádný lék pro některé z nich, ale mohou být účinně léčeni antivirovými léky.

Varicella-zoster je virus, který způsobuje neštovice. Po úvodních příznacích zmizí, virus se obvykle stává spící, ale může se objevit později v životě, u některých lidí jako šindele. Není známo, proč někteří lidé vyvíjejí šindle a jiní ne. Pacient může mít příznaky podobné chřipce a může vyvine svědivá vyrážka, která se může později změnit na malé puchýře. Pokud má někdo šindele, nemůže je šířit jiným lidem, pokud nepřijde do styku s někým, kdo nikdy neměl kuřice. Pokud tomu tak je, infekce se zpočátku objeví jako kuřecí neštovice.

U pacientů se šindelovou destičkou lze léčit antivirové léky, které pomohou zmírnit symptomy a zkrátit dobu výskytu ohniska. Léky proti bolesti mohou být použity k léčbě nepohodlí. Existuje šindelová vakcína, která může být podána jedinci starším 60 let, kdy je onemocnění s největší pravděpodobností na povrchu. Vakcína pomáhá zabránit opětovnému aktivaci viru.

Kožní opar může být také zpravidla způsoben HSV1 a HSV2. HSV1 typicky způsobuje léze, které se objevují na rtech nebo kolem oblasti úst, ale mohou také ovlivnit ruce, obličej a kmen těla. HSV2 se šíří sexuálním stykem a má tendenci ovlivňovat především genitální oblasti mužských a ženských pohlavních orgánů. Oba viry ovšem mohou ovlivnit další části těla. Například HSV1 může být přenášen ústním kontaktem s genitáliemi a naopak.

Stejně jako případy kožního oparu způsobeného varicello-zestem, mohou antivirové léky v perorální nebo topické formě krému přispět ke zkrácení doby výskytu ohniska. Perorální léky lze užívat na počátku ohniska, nebo denně jako supresivní terapie. To znamená, že užíváte antivirotik denně, abyste potlačili jakoukoli virovou aktivitu, čímž snížíte nebo předcházíte vypuknutí.

Během výskytu ohniska by pacienti měli udržovat postiženou oblast čistou a suchou. Nejlepší je vyhnout se dotyku místa infekce, aby nedošlo k šíření viru na jiné části těla. Stejně jako u šindelů mohou být užívány bolesti, které pomáhají zvládat nepohodlí. Pokud je ohnisko v oblasti, která je normálně pokryta oblečením, jako je genitální oblast, je nejlepší nosit volné oblečení, které umožňuje cirkulaci vzduchu. Doporučuje se také bavlněná tkanina.

Pochopení toho, co může vyvolat ohnisko, může zabránit případu kožního oparu a pomoci s ním léčit. Například stres a výkyvy hormonů mohou vyvolat ohnisko. Ochrana pokožky před nadměrným vystavením slunci, větru a nachlazení může nejen zabránit tomu, aby se puchýře objevily, ale mohou také pomoci při léčbě stávajících.