Jak mám zacházet se studeným vypalováním?

První pomoc při popálení za studena zahrnuje mnoho běžných aplikací první pomoci, včetně řádného čištění a pokrytí postiženého místa, pomocí teplých obkladů nebo vody, aby se jemně zahřál tkáně a přivedli oběť teplé nápoje, které napomáhají znovu ohřát celé tělo. Studené popáleniny jsou důsledkem omrzliny a mohou vést k vážným komplikacím, pokud nebudou rychle ošetřeny nebo pokud bude osoba nadále vystavena extrémním chladným podmínkám. Stejně jako tradiční popáleniny, studené popáleniny mohou být charakterizovány puchýřky a postižená tkáň může být pro oběti horká. Bez rychlé první pomoci a zkušené lékařské péče se stav může zhoršit a způsobit gangrénu kůže a svalových tkání a může být zapotřebí chirurgická amputace končetin.

Zvláště ve venkovním prostředí, kde není přístup k přístřešku nebo teplu, jedním z nejúčinnějších způsobů léčby popáleniny je správné zabalení postižených oblastí. Omrzlina nejčastěji postihuje obličej, včetně nosu a uší, stejně jako prstů a prstů. Většina lékařských odborníků doporučuje používat čistou, sterilní gázu, aby zabalila ruce, nohy, prsty a prsty na nohou a ujistila se, že oddělí číslice. Velké pásky gázy mohou být použity k pokrytí obličeje, je-li k dispozici. Respondenti první pomoci mohou také používat šátky a veškerý dostupný materiál pro toto použití.

Bez ohledu na to, které oblasti těla jsou ovlivněny omrzlinami, je také považováno za účinnou první pomoc při léčbě teplým i horkým nápojem. Je důležité monitorovat teplotu nápoje, abyste zajistili, že tělo nebude vystaveno šoku kvůli extrémním teplotním rozdílům. Horká čokoláda, čaj a káva jsou dobrou volbou, ale nabídnout teplou vodu k pití je stejně efektivní, pokud je to vše, co je k dispozici.

Teplé komprese a úpravy vody jsou vhodné také pro léčbu příznaků popálení za studena. Komprese lze jemně položit nebo zabalit po poškozených končetinách a podle potřeby měnit, když se komprese ochladí. Stejně jako při ošetřování horkými nápoji je důležité zajistit, aby komprese nebo voda byla teplá, ne horká, aby byla chráněna kůže a tkáně. Teplá voda může být také použita k úspěšnému zacházení s vypálením za studena, dokud nedojde k okamžité lékařské pomoci nebo k ní nedojde. Voda by měla cirkulovat co nejvíce kolem trámů, které byly omráčeny, aby pomalu zvyšovaly teplotu místa.