Jak mám zacházet s uvíznutým prstem?

Mnoho lidí zažilo bolest a otok zaseknutého prstu, často při hraní sportu. Chytání míče špatnou cestou nebo jízděním prstu na tvrdý povrch může napnout šlachy v kloubu. Osoby se závažným zraněním by měly vždy kontaktovat lékaře, aby se ujistil, že obdrží náležitou péči, ačkoli méně vážné zranění může být ošetřeno doma. K léčbě uvízlého prstu doma byste měli typicky otisknout prst, imobilizovat ho dlahou a používat lokální nebo perorální analgetika a protizánětlivé prostředky ke snížení bolesti a otoku.

Prvním krokem při léčbě uvíznutého prstu je posouzení poškození. Zřejmé deformace, okamžité modřiny nebo bytí, které zcela nedokáže pohybovat prstem, by mohlo být příznaky vážné zlomeniny nebo dislokace. V takových případech byste měli použít popruh, abyste imobilizovali ruku a okamžitě jděte na pohotovost. Pokud je prst bolestivý, ale může se pohybovat a je bez podlitin nebo deformací, měli byste být schopni léčit s ním úspěšně doma.

Pokud se někdy během léčby prst otočí velmi červeně, modře nebo bíle, může to být známka vážného problému. Opuch a bolest by se měly začít snižovat po několika hodinách nebo za den, ale pokud ne, může to být známka zlomeniny. Necitlivost a mravenčení na prstech mohou také znamenat problém. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékařskou péči.

Pacienti mohou léčit méně závažné poranění metodou RICE doporučenou lékařem: odpočinek, led, komprese a elevace. Obvykle byste měli prst zmrznout, abyste snížili bolest a otok. Přidání ledu do uzavíratelného plastového sáčku zpravidla činí servisní ledový balíček a studené balíky pro lékařské použití jsou také k dispozici u většiny prodejen léků. Nedávejte ľad přímo na ruku, protože může způsobit omrzliny. Odborníci z oblasti lékařství obecně doporučují, aby se led aplikoval po dobu asi 15 minut najednou, s desetiminutovou přestávkou mezi aplikacemi.

Zbytek zahrnuje zablokování uvíznutého prstu dlahou. Komerční jsou obvykle hliníkové pláště tvaru U s vnitřní výplní. Měl byste jemně narovnat prst a posunout plášť přes něj, obalit gázu nebo lékařskou pásku kolem něj, aby se udržel na svém místě. Pokud nemáte dlahu, můžete místo toho používat dřevěné spouštěče jazyka nebo řemeny.

Možná budete potřebovat nalepit zraněný prst na sousední zdravý prst pro přidanou podporu, což se obvykle provádí k ošetření uvíznutého prstu, který je příliš krátký na to, aby mohl být ošoupán. Dlaha nebo páska zabraňují pohybu prstů, umožňují jim odpočinek a také komprese, která pomáhá omezit otoky.

Zvednutí zranění zahrnuje držení ruky tak, aby všechny prsty směřovaly nahoru. To pomáhá nadměrnému odlivu krve a tekutiny z poranění, což může snížit otoky. Můžete také položit ruku na stoh polštářů. Myšlenkou je udržet poraněnou ruku nad úrovní vašeho srdce, což znesnadňuje to, že tekutina se zvedá prstem.

Perorální léky proti bolesti, jako je aspirin nebo naproxen sodný, se často používají společně s ledem, aby pomohly zmírnit bolest. Můžete užívat dávku většiny léků proti bolesti každých čtyři až šest hodin, i když některé léky mohou trvat osm až 12 hodin. Sportovní krémy, které obsahují analgetika nebo oteplovací činidla, mohou uvolnit svalové napětí spojené s uvíznutou číslicí. Aplikovat krémy lehce pomáhá udržet je v nasáknutí přes gázu na dlahu.

Zdravotníci často doporučují dva dny po poranění přechod z ledu na tepelné ošetření. Namočení ruky do teplé slané lázně Epsom asi 20 minut může pomoci urychlit uzdravení.

Ve většině případů se uvíznutý prst uzdravuje během jednoho až tří týdnů, ačkoli závažné poranění monitorované lékařem může trvat až osm týdnů k léčení. Nepoužívejte sílu, abyste používali prsty během léčby, ale nechte je odpočívat. Po uplynutí přibližně jednoho týdne můžete dlahu snadno odstranit a velmi jemně přemístit prst, abyste zjistili, zda se vůbec zlepšil, ale pokud cítíte něco jiného než mírné nepohodlí, měli byste přestat. Pokud po týdnu nevidíte nějaké zlepšení, je dobré navštívit vašeho poskytovatele zdravotní péče. On nebo ona může nařídit rentgen, aby se ujistil, že prst není zlomený.