Jak mám zacházet s pohmožděným prstem?

Pohmožděný prst je obvykle důsledkem nárazu nebo traumatu na prst, krvácení se vyskytuje pod kůží a otoky a bolesti se mohou následovat nárazem. Ve většině případů to není vážné zranění, ale poraněný prst může být indikátorem mnohem závažnějšího problému, jako je zlomenina kostí nebo svalová slz. Pokud bolest a otok trvá déle než 5-10 dní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud prst ztratí pohyb po dobu delší než 5-10 dní, je také vhodné vyhledat lékařskou radu.

Když dojde ke zranění, je dobré použít RICE léčbu: odpočinek, ledu, kompresi a elevaci. Ublížení na zranění pomůže zabránit nějakému otoku a utlumí bolest, komprese a elevace pomohou podpořit průtok krve do zranění, čímž se podpoří rychlejší hojení postiženého prstu. Po několika dnech může být nutné odpočinout poraněný prst, aby se zabránilo dalšímu zranění a podpořilo hojení, jestliže prst musí být znehybněný, můžete nalepit prst na jeden z ostatních prstů, aby se zvýšila stabilita, ale nezapomeňte, že to může snížit Mobilita ve dvou prstech, ne jen jedna.

Některé příznaky mohou po několik týdnů zůstat pozdě, jako je změna barvy nebo ztuhlost. To je obecně považováno za normální, ale pokud se bolest z poraněného prstu zhorší nebo přetrvává po dvou týdnech, prst může utrpět zlomeninu, slzení v šlach nebo svalovou slzu. Menší výskyt těchto zranění se obvykle uzdraví sama, ale vážná zranění bude vyžadovat lékařskou pomoc. Pokud je bolest intenzivní, okamžitě vyhledejte lékaře, abyste zjistili nejlepší postup. Vážné zlomeniny, při kterých praskliny kosti prstu mohou vyžadovat chirurgickou pozornost. Dislokace, při kterých kosti vyskočí ze zásuvky, mohou také vyžadovat lékařskou pomoc, proto se ujistěte, že ihned navštívíte lékaře, pokud k takovému zranění dojde.

Pokud se vyskytne pohmožděný prst, aniž by to způsobil žádný účinek, nebo se zdá, že žádná z dalších příčin není zřejmá, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, protože to může být indikátorem mnohem závažnějšího problému. Některá onemocnění a poruchy mohou vést k otlačení prstů, a pokud užíváte nějaké léky, možná budete muset poradit se svým lékařem, abyste zjistili, zda tyto léky mohou vést k otoku. Pokud ano, možná budete muset změnit své léky.