Jak mám zacházet s necitlivostí prstů?

Necitlivost prstů může být způsobena řadou různých stavů, jako je syndrom karpálního tunelu, diabetes typu 2, mrtvice, poranění míchy, srdeční záchvat a vaskulitida. Léčba necitlivosti prstů se může lišit v závislosti na příčině. Znečištění je obvykle způsobeno stlačením nebo podrážděním nervu vedoucího k ruce.

Symptomy, které typicky doprovázejí necitlivost prstů a rukou, zahrnují brnění, pálení, slabost nebo ostré bolesti v rukou a prstech. Některé příčiny necitlivosti v rukou a prstech mohou být relativně mírné poruchy, jako je syndrom karpálního tunelu. Jiné příčiny mohou být však závažnější, jako je mrtvice, a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Diabetická neuropatie je dalším nebezpečným stavem, který začíná s necitlivostí a brnění v končetinách.

Necitlivost prstů může být příznakem závažného stavu, jako je mrtvice. Pokud je necitlivost doprovázena závratě, slabostí, paralýzou, zmateností nebo náhlou silou bolestí hlavy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud zmatenost začíná najednou nebo se jedná o celou ruku, může to také naznačovat závažný problém, který vyžaduje lékařskou péči.

Jednou z nejčastějších příčin mravenčení prstů a necitlivosti je syndrom karpálního tunelu. Syndrom karpálního tunelu je způsoben stlačením nervu v zápěstí, který ruší ruku. Symptomy zahrnují necitlivost, mravenčení nebo slabost rukou a prstů. Syndrom karpálního tunelu lze léčit léky proti bolesti nebo nosit zápěstní dlahy, aby se zápěstí udrželo rovno. V závažných případech je nutná operace.

Diabetes typu 2 může také způsobit necitlivost prstů a ruky. Diabetes je stav, který narušuje schopnost těla zpracovávat cukr. Diabetes může časem poškodit nervy, stav nazývaný neuropatie, a to může vést k necitlivosti a brnění, které se obvykle začínají na prstech nebo prstech. Zdravé stravování a cvičení mohou pomoci udržet diabetes pod kontrolou, ale někteří lidé možná budou muset sledovat hladinu cukru v krvi a užívat inzulín.

Vaskulitida mění stěny cév, zesiluje je nebo ztenčuje. Je způsobena zánětem cév. Vaskulitida může také způsobit necitlivost prstů nebo ruky, společně s bolesti kloubů, slabostí, ztrátou hmotnosti a ztrátou chuti k jídlu. Vaskulitida je obvykle léčena steroidy, které mohou pomoci léčit záněty nebo léky potlačující imunitní systém. Bunky imunitního systému způsobují zánět vaskulitidy, takže lék, který zabije tyto buňky, může pomoci.