Jak mám léčit infekci kolena?

Koleno je velmi důležité spojení. Umožňuje člověku chodit, běžet, sedět a klečet. Pokud tedy člověk nakazí infekci kolenem, je důležité vyhledat lékařskou pomoc pro správnou léčbu. Často se infekce může léčit antibiotiky, ale může být zapotřebí chirurgie, aby se tento problém zbavil. Vše závisí na typu a závažnosti infekce.

Existuje několik stavů, které lze klasifikovat jako infekce kolena, včetně bursitidy kolena, septické artritidy, osteomyelitidy a celulitidy. Infekce jsou obvykle způsobeny bakteriemi, virem nebo houbou. Ze všech infekcí se nejčastěji vyskytuje bursitida kolena. To je způsobeno, když organismus, obvykle bakterie, napadá burzy, sáček tekutin, který pomáhá mazání kloubu. Bakteriální infekce mohou také způsobit artritidu, jako je septická artritida – bakterie mohou vstoupit do těla ránu a dostat se do kolena, kde se usadí. Kosti se někdy také infikují a způsobují stav nazývaný osteomyelitida. Tato infekce může způsobit absces v kostech, který může odříznout živiny a kyslík kosti. Další infekce nazývaná celulitida může ovlivnit koleno, když bakterie infikují kůži nad kolenem.

Lékaři obvykle léčí bakteriální infekce antibiotiky. Virové infekce se však běžně vyskytují samy od sebe a nevyžadují žádné léky. Antibiotika se běžně nepoužívají k virovým infekcím, protože viry obvykle na ně nereagují.

Infekce může být také důsledkem komplikací operace kolena. Tento typ infekce se nazývá pooperační infekce. V tomto případě mohou bakterie napadnout koleno a způsobit bolest, horečku a otoky. Často chirurg bude muset jít dovnitř a odstranit nebo vymýtit bakterie. Poté se antibiotika obvykle podávají, aby odstranily zbytek patogenu.

Chirurgické léčebné metody mohou být také použity, pokud je infekce kolena závažná, například u pokročilých případů osteomyelitidy. Pokud absces bakterií vytvořil díru v kostech, může se stát, že lékař bude muset dojít k vyprazdňování infekce. Další možností léčby vypouštění infekce je aspirace jehly. Během tohoto postupu obvykle lékař používá jehlu k vysávání infekce. V obou případech se antibiotika zpravidla musí po ukončení postupu užívat, aby se zabránilo vymýcení bakterií.