Jak efektivní je triamcinolon pro akné?

Triamcinolon pro akné je účinný při léčbě závažných případů cystického akné tím, že snižuje zánětlivý proces a deflkuje uzlík, který se tvoří hlouběji pod kůží. Tato injikovaná medikace je známá jako intralesionální kortikosteroid, což znamená, že dávka triamcinolonu je podávána každé jednotlivé lézi naráz. Dermatologové obvykle doporučují triamcinolon pro léčbu akné, které se zřetelně nezlepšuje od léčby, jako jsou perorální léky nebo topické krémy. Tito profesionálové v oblasti pokožky často uvádějí, že bezpečnost triamcinolonu závisí na dávkování, protože vyšší dávky mohou přijít s vedlejšími účinky spolu s účinností léku.

Injekce triamcinolonu na akné se obvykle provádí v klinice nebo klinice dermatologa v poměrně krátkém časovém úseku po každé schůzce. Dermatolog vloží jehlu s odpovídající velikostí do zapáleného uzlu akné, dokud nebude jehla odolná vůči subkutánní cystě. Tyto typy cyst tvoří, když sdružená bakteriální infekce vyvolá přirozenou obranyschopnost imunitního systému těla. Pokud se některá z těchto cyst náhle roztrhne, okolní kožní buňky se mohou často poškodit a vést k viditelné akné jizvě. Kontrolovaná dávka vstřikovaného triamcinolonu způsobuje, že se cysta pomalu deflátuje zhruba tři až pět dní s nižším rizikem zjizvení.

Průměrná dávka triamcinolonu pro akné je asi 2,5 mg (rovnající se 2 500 mcg) a většina dermatologů podává pouze vyšší dávku pro nejtěžší případy cystického akné. Před přijetím tohoto druhu léčby akné jsou pacienti obvykle povinni poskytnout určité informace o své minulé lékařské historii, aby se předešlo riziku interakcí triamcinolonu. Pacienti trpící aknou léčbou, kteří užívají léky jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy štítné žlázy nebo snížená funkce jater, nejsou obecně životaschopnými kandidáty na injekci triamcinolonu pro akné. Tento lék není také považován za bezpečný u žen, které mohou v blízké budoucnosti otěhotnět.

Mezi nejběžnější vedlejší účinky triamcinolonu patří dočasně oslabený imunitní systém a krátkodobé bolesti hlavy nebo podráždění krku. Dermatologové, kteří tuto léčbu provádějí, obvykle radí svým pacientům, aby se vyvarovali infekcí, kdykoli je to možné. Tato preventivní opatření obvykle zahrnují pravidelné mytí rukou a udržování vzdálenosti od jiných lidí, kteří mohou mít nachlazení nebo chřipkové viry. Lidé, kteří dostávají injekce triamcinolonu, se také nepovažují za kandidáty na očkování proti chřipce, dokud léčbu nezastaví alespoň několik týdnů. Tento typ imunizace může někdy znatelně zhoršit vedlejší účinky triamcinolonu.