Jak efektivní je ginseng pro hubnutí?

Většina odborníků v oblasti zdraví souhlasí s tím, že ženšen není sám o sobě velmi účinný při hubnutí. Ženšen je bylinka, která má mnoho zdokumentovaných výhod a použití. Mnoho lidí ji používá ve spojení s jinými plány hubnutí a může tvrdit, že může urychlit výsledky nebo ulehčit snižování nadváhy – ale ve většině případů jsou tyto výsledky vysoce individualizované a nejsou založeny na žádném vědeckém podložení. Bylina je nejčastěji používána jako stimulant a může skutečně podporovat chuť k jídlu u lidí, kteří ji užívají. Mohlo by také pomoci snížit hladinu cukru v krvi, což může být opravdu užitečné pro diabetiky. Přidání ženšenu k již zdravé stravě může pomoci člověku zlepšit jeho zdraví, ale pokud tato osoba není také a už opravdu pečlivě sleduje kalorie a začleňuje fyzickou aktivitu do každého dne, není pravděpodobné, že samotný přípravek způsobí významné změny hmotnosti.

Někteří dieři používají ženšen pro snížení tělesné hmotnosti, protože se uvádí, že urychluje pomalý metabolismus a zvyšuje energetickou hladinu. To by mohlo pomoci tomu, aby se člověk cítil lépe a byl více aktivní, a tím zvýšil ztrátu hmotnosti. Tato tvrzení nejsou vždy univerzální a mají spíše závislost na osobě. Do té míry mohou také záviset na typu ženšenu.

Pro dieters je důležité, aby si uvědomily, že existuje několik různých bylin, které se jmenují “ženšen”, včetně amerických, sibiřských a asijských odrůd. Americký ženšen, známý formálně jako Panax quinquefolius a asijský ženšen, nebo Panax ginseng, jsou některé z nejběžnějších odrůd, které mají být zahrnuty do energetických nápojů pro jejich údajnou schopnost zlepšit duševní ostrost a fyzickou odolnost. Vše, co nese název “ženšen”, je biologicky příbuzné těmto dvěma typům rostlin, ale nemusí mít nutně stejné výhody.

Ostatní hlášené – přestože nebyly prokázány – přínosy užívání ženšenu zahrnují úlevu od únavy, zlepšení stamíny a léčení stavů, jako je erektilní dysfunkce. Všechna tato použití naznačují, že ženšen působí jako stimulant, který může pomoci zvýšit metabolickou rychlost člověka. S rychlejším metabolizmem může dietní strava konzumovat zdravý příjem jídla a zároveň má méně kalorií přeměněných na tuky.

Snížení kalorií tuku obvykle vede ke ztrátě tělesné hmotnosti, zejména v kombinaci s fyzickou aktivitou. Zda je to přínosné pro bylinu, je většinou neznámé. Několik studií, které byly provedeny na různých typech ženšenu, ukázalo, že přípravek může nabídnout některé z těchto přínosů myším, ale odpovídající studie u lidí nebyly tak úspěšné. Hodně závisí na jednotlivci a je těžké vyvodit zobecněné závěry.

Další hlášené použití ženšenu je jako léčba ztráty chuti k jídlu, což se zdá být v rozporu s používáním ženšenu na úbytek hmotnosti. Přestože doplněk může lidem přinést větší energii, mohlo by také způsobit, že budou jíst více. To může souviset se schopností některých ženšenu snížit hladinu cukru v krvi, když hladina cukru v krvi je nízká, lidé mají hlad a často touží po potravinách, které mají vysoký obsah cukru. Lidé, kteří používají ženšen s nadějí na snížení tělesné hmotnosti, budou mít pravděpodobně největší užitek tím, že zvýší příjem zdravých potravin a pravidelně si cvičí, aby udrželi normální hladinu cukru v krvi.

Přestože neexistují žádné jasné důkazy o tom, že jakýkoli typ ženšenu může pomáhat při hubnutí, studie naznačují, že jak americká, tak asijská odrůda může pomoci lidem s diabetem typu 2 snížit hladinu cukru v krvi, nazývanou také glukóza v krvi. Diabetes 2. typu je zdravotním stavem, při němž pankreas již není schopen produkovat inzulin potřebný k rozpadu a pufru cukrů v potravinách.

Zdravotničtí pracovníci opatrně upozorňují lidi na to, že nebudou užívat ženšen pro hubnutí nebo jakýkoli jiný účel, s výjimkou pod dozorem. To platí zejména pro diabetiky. Osoba, která již léky užívá k úpravě hladiny cukru v krvi, může zjistit, že užívání ženšenu příliš snižuje hladiny, což může vést k nebezpečným stavům nazývaným hypoglykémie. Diabetici, kteří užívají ženšen, by měli pravidelně sledovat hladinu glukózy v krvi.

Ženšen je obvykle považován za bezpečný, když je užíván relativně krátkou dobu, i když někteří lidé mohou mít alergickou reakci. Nejčastějším nežádoucím účinkem je nespavost. Nedoporučuje se, aby ženy, které jsou těhotné nebo kojící, užívaly tento přípravek. Navíc americký ženšen by neměly užívat osoby užívající warfarin nebo jiné antikoagulační léky kvůli riziku vážných interakcí. Přípravek může také ovlivnit účinnost některých typů antidepresiv.

Ačkoli někteří lidé tvrdí úspěch z používání ženšenu pro hubnutí, spotřeba tohoto doplňku by neměla být jedinou metodou k dosažení hmotnostních cílů. Jíst zdravou výživu a získat pravidelnou fyzickou aktivitu jsou obvykle nejdůležitějšími součástmi dlouhodobé kontroly váhy. Ženšen by mohl pomáhat dieters dosahovat rychleji, ale ne při absenci jiného zdravého chování.

Většina odborníků doporučuje spíše stanovit přírůstkové cíle pro snížení hmotnosti než hledat okamžité řešení. Ženšen může být součástí tohoto plánu, ale neměl by být jediným nástrojem v dieterském arzenálu.