Jak efektivní je fentermin pro přidání?

Od roku 2011 nebyly provedeny žádné klinické testy na fentermin pro poruchu pozornosti (ADD), aby se zjistila účinnost. Tento lék je však ve stejné třídě jako jiné léky, které se používají k léčbě ADD, a mohou být přínosem pro některé pacienty, kteří užívají přípravek mimo označení. Pokud jsou léky doporučovány tímto způsobem, znamená to, že lékař se domnívá, že mohou přinést výhody, ale regulační orgány takové léky výslovně neschválily. Doporučení týkající se dávkování nejsou také k dispozici kvůli nestandardnímu charakteru tohoto použití.

Někteří pacienti s ADD nalézají stimulační léky, které jim pomohou zvládnout jejich onemocnění. Zatímco použití stimulantů se může zdát proti-intuitivní, protože tito pacienti mohou být velmi energičtí, léky mohou skutečně pomoci pacientovi soustředit uvolněním dopaminu v mozku. Může být snadnější sedět, věnovat pozornost, přepínat fokus mezi úkoly a dokončit projekty při užívání léků, jako je fentermín pro ADD.

Phentermín je příkladem amfetaminu, stejně jako některá další populární léčiva používaná v léčbě ADD. Zatímco není pro toto použití výslovně schváleno, lék může být považován za volbu, pokud pacient netrpí dobře jinými léky. Když lékař zahájí pacienta na fentermin pro ADD, dávka je obvykle nízká. To pacientovi dává čas na přizpůsobení a reakci na léčbu. Pokud je stav pacienta stále špatně řízen, dávka se může pomalu zvyšovat, aby se zjistila správná hladina.

Pacienti, kteří užívají fentermín k léčbě ADD, musí být opatrní vůči nežádoucím účinkům amfetaminu, jako je například závodní srdce, vysoký krevní tlak a závratě. Pokud si všimnou nežádoucích účinků, mohou je poradit s lékařem. Může být možné upravit dávkování nebo změnit dietu a změny životního stylu k řešení problému. V některých případech pacienti nemusí tolerovat fentermin pro ADD a možná bude muset zkusit jiné léky.

Tato léčiva byla historicky používána, aby pomohla pacientům zhubnout, protože potlačuje chuť k jídlu. Teorie o výhodách fenterminu pro ADD pocházejí od pacientů, kteří si při užívání drogy všimli zlepšení ADD. Vzhledem k tomu, že je určen pouze pro krátkodobé užívání, někteří pacienti také zjistili, že když přestali užívat fentermin ke ztrátě tělesné hmotnosti, jejich ADD se staly obtížnější kontrolovat. Tyto pozorování vedly některé pacienty k závěru, že by to mohlo být užitečné. Lékaři se mohou shodnout a mohou nabídnout léky nebo je ochotni o tom diskutovat, pokud chce pacient mluvit o léčbě ADD.