Jak doktoři odstraňují krtky?

Existují čtyři primární metody odstranění krtek, které lékaři nebo jiní lékaři mohou používat. Nejběžnější je chirurgický zákrok, ve kterém musí být krtek vykopán z kůže skalpelem nebo ostrým nožem. Malé řezy obvykle léčí samy o sobě, ale větší kusy – typicky ty, které vyžadují stehy – mohou někdy opustit známku nebo jizvu. Pacienti, kteří mají obavy z jizvy, se často zabývají druhými možnostmi odstranění, laserovou excizií nebo radiochirurgií, které jsou méně invazivní – ale nemusí být vhodné pro hluboké krtci. Zmrazení a spalování jsou také možnosti.

Technika, kterou se poskytovatel zdravotní péče rozhodne používat při odstraňování molu, obvykle závisí na typu molu, o který se jedná. Mole jsou kožní aberace, které jsou vědecky známé jako nevi a přicházejí v mnoha různých tvarech, velikostech a typech. Někteří prostě vypadají jako velké pihy, zatímco jiní jsou zvednuty z kůže a tvoří nárazy, některé jsou nebezpečné a mohou být signály nebo prekurzory stavů, jako je rakovina, zatímco jiné jsou pouze zbarvení. Některé metody odstranění jsou lepší než jiné v závislosti na typu dotčených nevi.

Chirurgie je nejtradičnější způsob, jak odstranit krtky, a může být použit pro téměř jakoukoli rozmanitost nebo typ. Slovo “chirurgie” zní zastrašující pro mnoho lidí, ale přinejmenším tam, kde se týká krtků, postup je obvykle velmi jednoduchý. Většinu času lze postup provádět rychle a jednoduše při jediné návštěvě.

Lékař bude typicky otupit oblast kolem krtka lokálním nebo lokálním anestetikem a odstraní známku skalpelem. V případě zvýšených krtků to často zahrnuje trochu holení nebo škrábání. Moles, které zasahují hluboko do kožních tkání, jsou těžší se dostat ven a často vyžadují stehy, ve většině případů je však prostá obvazová rána, aby ji chránila při léčení. Po týdnu nebo tak, jakmile mají tkáně možnost opravit sami sebe, doktor odstraní obvaz, aby zkontroloval, zda došlo k opětovnému růstu a infekci.

Někteří dermatologové provádějí laserovou excizii a příbuznou praxi radiochirurgie jako alternativy ke skalpelové práci. Obě tyto techniky zahrnují topické aplikace tepla nebo rádiových vln k izolaci a eliminaci příslušného krtka. Tyto metody jsou nabízeny jako odstraňující břicha bez bolestí a bez bolesti, ale obvykle jsou účinné pouze u některých typů skvrn. Ty, které jsou obzvláště velké nebo hluboce pronikají do kůže, nejsou obvykle kandidáty a aktuální odstraňování se v těchto případech skutečně zbaví celého krtce. Ačkoli povrch pokožky může vypadat po proceduře, lidé po několika týdnech nebo měsících často uvidí opětovný růst.

Malé nevy mohou být často vymazány procesem známým jako “zmrazení” – obvykle jen další název kryoterapie. Lékaři, kteří používají tuto metodu, použijí malá množství tekutého dusíku, také známého jako suchý led, na místě vady. Aplikace musí být přesná a jako taková lékaři obvykle používají speciální aplikátory, které jim umožňují zaměřit se na oblast a dávkovat pouze měřené dávky. Tekutý dusík způsobí, že můra nabobtná a “bublina vzhůru”, ale jeho buňky brzy umřou a padnou nebo vyblednou.

Cauterizace, běžně známá jako “hoření”, je dalším běžným způsobem, jakým lékaři odstraňují krtky. Tato metoda typicky zahrnuje malou cauterizační hůlku, přes kterou procházejí teplo a elektrické proudy. Jakmile je útočník upokojen, lékař ho stiskne hůlkou, dokud buňky nezmizí a krtek se nezmizí nebo nezmizí. Mnoho pacientů uvádí, že kauterizace je nejbolestivější ze všech metod profesionálního odstranění.

Lidé, kteří se chtějí zbavit krtků bez vidění lékaře nebo dermatologů, často vybírají řadu domácích prostředků, z nichž některé jsou účinnější než jiné. Mnoho lékáren prodává aktuální krémy nebo gely, které mohou být aplikovány jako lotion. Některé jsou speciálně formulovány s přísadami jako jsou měděné peptidy, o kterých se předpokládá, že podporují zdravou regeneraci pokožky. Zatímco někteří lidé přísahají tyto výrobky, jiní zjistí, že v podstatě nemají žádný účinek.

Domácí nápoje nebo terapie jsou také populární, ačkoli opět mají tendenci mít smíšené výsledky. Lékaři obvykle odrazují pacienty od toho, aby byli příliš agresivní na svém krtci doma, protože některé pokusy o sebe-odstranění mohou způsobit mnoho škod. To platí zejména tam, kde jde o zamrznutí doma, holení a spalování. Tvrdohlavý krtek může být odstraněn pouze odborníkem.

Dermatologové obecně doporučují, aby i malé krtky byly vyhodnoceny pro příznaky rakoviny kůže nebo jiné potenciálně závažné stavy před jejich odstraněním. Dokonce i krtci, které vypadají benigní nebo obecně nejsou obtěžující, mohou být časnými indikátory něčeho nebezpečnějšího. Když lékařští odborníci odstraňují krtek v kanceláři, obvykle posílají části vyříznuté pokožky laboratoři patologie, aby je testovaly jako preventivní opatření. Lidé, kteří trpí velkými krtci, kteří si najednou všimnou spousty nových výrůstků, nebo kteří si myslí, že existující krtky jsou stále větší, se obvykle doporučuje získat profesionální názor, než se zapojí do jakéhokoli programu odběru.