Jak dlouho trvá zotavení disku herniated disc?

Obnova herniovaného disku může trvat od několika týdnů až po šest měsíců nebo déle, v závislosti na rozsahu úrazu a způsobech léčby. Někteří lidé trpí chronickou bolestí po herniated disku nebo trpí opakovanými problémy. Pacienti, kteří dodržují plán léčby na zmírnění bolesti a posílení jejich záda, se zpravidla zotavují rychleji než pacienti, kteří nechali tento problém běžet nebo ignorovali bolest. Léčba herniovaného disku se zaměřuje na snížení bolesti a posilování zadních a jádrových svalů, aby stabilizovala páteř a chránila disk.

Někteří lidé, kteří trpí tímto stavem, nemají žádné příznaky nebo prostě trpí mírnou bolestí. U těchto jedinců může vyléčení z herniového disku trvat jen několik týdnů. Mírná bolest nebo potíže mohou být často účinně zvládnuty ledem, teplem, léky proti bolesti a změny životního stylu. Led pomáhá snížit zánět, zatímco teplo uvolňuje svaly kolem páteře, aby pomohlo zmírnit tlak na nervy z herniovaného disku. Léky proti bolesti, které jsou dostupné mimo léčbu, jako je acetaminofen a ibuprofen, mohou pomoci minimalizovat bolest. Vyhýbání se bolestivým postojům, udržování dobrého držení těla s vyrovnaným páteří a použití vhodných zdvihacích technik – pomocí nohou namísto zad – může pomoci předejít dalším bolestům a problémům.

Lidé, kteří zaznamenávají středně těžkou až silnou bolest, která omezuje jejich každodenní činnost, mohou trvat až 12 týdnů nebo déle, než se zotaví z herního disku. Pokud léky proti bolesti, které nejsou dostupné na volné boku, neovlivňují adekvátně bolest, mohou lékaři předepisovat pacientům s herniovým disky silnější lék proti bolesti narkotik, jako je kodein nebo hydrokodon. Léky proti bolesti nervů, včetně gabapentinu, tramadolu a duloxetinu, se také používají k potlačení bolesti. Relaxační prostředky na předpis mohou také pomoci zmírnit tlak na nervy a minimalizovat křeče u pacientů, kteří mají tyto příznaky během obnovy herniovaného disku.

Fyzikální terapie může pomoci pacientům, kteří po několika týdnech léčení trpí bolestí nebo omezeným pohybem z herniovaného disku. Fyzikální terapeuti pracují s pacienty, aby je naučili cvičení, aby pomohli zmírnit bolesti a zvýšit rozsah pohybu. Oni také učí pacienty správné držení těla, zdvihání, ohýbání a nosné techniky, aby se minimalizovalo další zranění páteře a kotoučů. Fyzikální terapie může pokračovat několik týdnů po herniálním disku.

Ačkoli většina lidí nevyžaduje operaci, pacienti, kteří nevidí zlepšení jejich symptomů po provedení neoperačního léčebného plánu po dobu 12 týdnů nebo u pacientů, u nichž se vyskytla těžká slabost končetin, necitlivost nebo inhibice funkce střev nebo močového měchýře jako důsledek Herniovaný disk může potřebovat operaci k nápravě problému. Lékaři mohou odstranit a vyměnit disk, aby se zabránilo dalším problémům. Obnovení herniovaného disku po operaci může trvat jen několik týdnů. Mnoho pacientů okamžitě pociťuje úlevu od bolesti a může ihned po operaci chodit a posadit se. Pacientům se obvykle doporučuje zdržet se těžkého zvedání a namáhavé fyzické aktivity po dobu jednoho nebo více měsíců po operaci.