Jak časté jsou adheze po hysterektomii?

Rozvíjení adhezí po operaci hysterektomie je poměrně časté, i když jsou učiněna opatření k jejich prevenci. Lékařské studie odhadují, že až 55% až 100% pacientů s operací pánevní dutiny vytvoří adhezi. K tomu může dojít při vývoji jizvy nebo při poruše ochranné tkáně kolem vnitřních orgánů během operace.

Ochranný povlak okolo vnitřních orgánů jim umožňuje lehce se pohybovat, aniž by se přilepil k jiným orgánům nebo břišní stěně. Pokud je ochranný povlak narušen, může orgán vyvíjet tkáň, který mu pomáhá chránit. To může způsobit přilnavost. Adheze mohou nastat také jako jizva tkáně jako součást léčebného procesu po operaci.

Adheze po operaci hysterektomie obvykle nezpůsobují příznaky. Některé adheze jsou objeveny až po přídavné břišní chirurgii. Nejběžnějším problémem způsobeným adhezemi je bolest.

Hysterektomie je operace, která zahrnuje odstranění dělohy a někdy i jiných reprodukčních orgánů. Ženské reprodukční rakoviny a benigní fibroidní nádory jsou dva běžné důvody, proč se provádí hysterektomie. Fibroidní nádory mohou růst na velikost oranžové nebo větší, což způsobuje bolest nebo nadměrné menstruační krvácení, což může vést k dalším zdravotním potížím. Hysterektomie se často provádějí, když léčba nebo jiná léčba nereaguje na problémy způsobené fibroidními nádory nebo endometriózou, což je stav, kdy děložní výstelka roste mimo děložní dutinu.

Endometrióza může zvýšit riziko vzniku adhezí. Především endometrióza sama o sobě může způsobit přilnavost, když děložní výstelka roste mimo stěnu dělohy. V některých případech může chirurgie hysterektomie zhoršit sraženiny.

Rozsah chirurgie a dovednosti chirurga mohou jak ovlivnit pravděpodobnost vzniku adhezí po operaci hysterektomie. Lékař pečuje o to, aby léčil vnitřní orgány tak jemně, jak je to jen možné. Dále by chirurg mohl umístit přes orgány orgány, které by jim zabránily v jejich držení. Slaný roztok nebo sprejový gel také pomáhají zabránit adhezi po hysterektomické operaci.

Příznaky, které se mohou vyvinout z adhezí po operaci hysterektomie, jsou střevní obstrukce a břišní křeče nebo bolest. Také se může vyvinout nevolnost, zvracení, horečka a dehydratace. Tyto příznaky nejsou nutně důkazem adhezí po operaci hysterektomie. Lékař může určit příčinu těchto příznaků a způsobit jejich přilnutí.

Když svrbení po operaci hysterektomie způsobují komplikace, může být zapotřebí další chirurgický zákrok. To zahrnuje chirurgický zákrok, který pomáhá rozpouštět sraženiny. Jedná se o choulostivé vyhlídky, protože nové adheze se mohou objevit i po nápravné operaci.