Fajčiari mají zhoršenou chuť?

Mnoho lidí si je vědoma zdravotních rizik spojených s kouřením, ale ne každý si je vědom toho, jak kouření může denně ovlivňovat funkci našich smyslů. Jedním z nejlepších příkladů tohoto druhu poškození smyslů je naše schopnost ochutnat. Zde je to, co způsobuje, že kuřáci mají zhoršenou chuť.

Chuť je vlastně kombinací práce chuťových pohárků na jazyku a čichových smyslů nosu. Nervy, které přenášejí podněty z těchto míst a z nich, mohou být ovlivněny řadou různých faktorů. V podstatě vše, co narušuje nebo otupuje schopnost nervů přesně zaznamenávat různé typy podnětů, bude mít za následek narušení chuti.

Pokud jde o kouření cigaret nebo doutníku, kuřák umístí chuťové pohárky do styku s chemickými sloučeninami, které mají tendenci tloušťovat schopnost pupenů registrovat čtyři základní vkusy, které má systém rozpoznat. Chemikálie zcela nezničí schopnost chuťových pohárků rozpoznat slaný, sladký, kyselý a hořký vkus. Stupeň uznání je však výrazně snížen.

Současně kouři také vdechují a vydechují kouř z cigaret přes nos a ústa. Chemikálie v cigaretách také matou schopnost čichových nervů zaznamenat i aroma potravin. Vzhledem k tomu, že naše chuť je vlastně kombinací chuti a vůně, kouření má tendenci vést k narušení chuti tím, že zasahuje do obou forem senzorického rozpoznávání.

Tato ztráta chuti je obvykle postupná, takže kuřák si neuvědomuje, že již nemá stejnou úroveň potěšení z jídla. Ve skutečnosti se jídlo může stále vyznačovat dost chutí, aby bylo příjemné i pro někoho, kdo kouřil po celá léta. Fajčička tedy pravděpodobně nebude vědět, že jeho smysl pro chuť byl ohrožen.

Naštěstí tento narušený chuť není trvalý. Mnozí lidé, kteří přestali kouřit, si všimli, že během pouhých dvou dnů po kouření poslední cigarety se vůně a chuť jídla stávají mnohem silnějšími a odlišnějšími. Je to proto, že chuťové pohárky a nervové zakončení v nosu se začínají probouzet nebo regenerovat z deprese, která byla způsobena chemikáliemi v cigaretách. V průběhu času dochází k úplnému zvrácení chuti a opět je možné vychutnat si všechny příchutě a vůně spojené s oblíbenými pokrmy.