Existuje nějaká léčba častého močení u dospělých?

Existuje mnoho způsobů léčby častého močení u dospělých s nejlepší léčbou v závislosti na příčině onemocnění. Někteří lidé mají prospěch ze změn ve své stravě, životním stylu nebo postoji. Jiní zjistí, že léky na předpis jsou potřebné, aby pomohly zmírnit nutkání močit a ulehčit život. V extrémních případech může být nutná chirurgická intervence.

Urologové často naznačují, že pravidelné cvičení a strava bohatá na vlákninu mohou pomoci udržet zdravé trávení. Kromě toho se vyhýbat alkoholu a kofeinu, které jsou obě diuretika, mohou snížit nutkání jít. Pokud jsou vyloučeny běžné faktory, může být nutnost často močit indikátorem zdravotního problému. Mnoho podmínek může být odpovědné za tento problém, který není neobvyklý, zvláště u starších dospělých. Obavy z těchto možností však často zhorší situaci, takže je nejlepší konzultovat s lékařem.

Infekce močových cest (UTI) jsou často viníkem, když jinak zdravý pacient hlásí zvýšení močení. Tyto infekce jsou zpravidla způsobeny bakteriemi a pro jejich léčení lze použít řadu různých antibiotik. Často se infekce vyskytuje během několika dní léčby a nutkání na močení by se mělo snížit. Někteří lidé, zejména postmenopauzální ženy a lidé, kteří užívají katetry, jsou náchylní k recidivujícím nebo trvalým infekcím močových cest a mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu antibiotiky.

Když byly infekce močových cest vyloučeny, nejčastějším důvodem častého močení je stav nazývaný hyperaktivní močový měchýř. V tomto případě nervy nebo svaly, které kontrolují močový měchýř, reagují nadměrně na přítomnost i malého množství moči. Přestože příčiny tohoto onemocnění ještě nejsou zcela pochopeny, může být často vyloučen některým z různých léků na předpis

Injekce botulotoxinu, lépe známá jako Botox®, byly také použity k uvolnění svalů močového měchýře.

Časté močení může být také způsobeno behaviorálním nátlakem. Jinými slovy, osoba, která se neúmyslně “cvičí” sama nebo sama, aby močila častěji než přirozené tělesné procesy, vyžadují. Pokud se jedná o příčinu, může být odpověď na kognitivní behaviorální terapii: osoba může rekvalovat močový měchýř, aby byla méně aktivní. Ve vzácných případech může být nátlak tak závažný, že se kvalifikuje jako neurotické chování. Pokud o tom lékař podezírá, může se obrátit na psychologa nebo psychologa.

U mužů starších 40 let může snížená kontrola močového měchýře nebo inkontinence indikovat zvětšení prostaty. Zatímco tento stav může mít mnoho příčin, otok prostaty může být známkou rakoviny prostaty, která je jednou z nejnebezpečnějších forem rakoviny. Z tohoto důvodu by změny v návycích močení neměly zůstat nekontrolovatelné u mužů této věkové skupiny. Léčba zvětšené prostaty závisí na příčině a stupni zvětšení, ale mohou být použity léky ke smršťování žlázy nebo uvolnění krku močového měchýře. V některých případech může být použita operace k odstranění prostatické tkáně nebo zmírnění tlaku na močovou trubici, která prochází žlázou.

Diabetes, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a další zdravotní stavy mohou také vyvolat častou potřebu močení. Obvykle je nezbytné léčit základní příčinu, pokud je to možné, zmírnit všechny močové příznaky. Kromě toho těhotné ženy zjistily, že časté močení je častou komplikací plodu způsobenou tlakem plodu na močovém měchýři. Jakmile se dítě narodí, nutnost močení tak často obvykle zmizí.

Existují možnosti chirurgického zákroku, které jsou k dispozici pacientům, kterým nepomáhá méně invazivní terapie, jako jsou léky nebo změny životního stylu. Jedním z nich je svalový stimulátor nervu, umělé regulační zařízení implantované do pacienta, které pomáhá regulovat svaly močového měchýře. Další postup se nazývá augmentační cytoplastika.

Umístění sakrálního nervového stimulátoru je podobné procesu vložení koronárního kardiostimulátoru a slouží podobně. Malé zařízení je umístěno v břiše pacienta a je napojeno na sakrální nervy, nervové buňky umístěné pod chrupavkou, které řídí vylučování. Tento stimulátor pomáhá regulovat nervové reakce na močový měchýř, které mohou být ohroženy v důsledku věku, úrazu nebo zdravotních stavů.

Augmentační cytoplasty zahrnují odstranění malého kusu tkáně z čreva, který se pak používá k zvětšení močového měchýře. S více místem pro shromažďování moči se nutkání jít obvykle vyskytuje méně často. Po chirurgickém zákroku však mnoho pacientů potřebuje použít močový katétr. Močová katetrizace je spojena se zvýšeným rizikem infekcí močového měchýře a ledvin a z tohoto důvodu může být ještě nepohodlnější než počáteční problém. Výsledkem je, že tento druh chirurgie je používán pouze jako poslední možnost.