Dělají vláknové kalorie?

Stanovení toho, zda jsou kalorie vlákniny “počítány”, jsou z velké části záležitostí kontextu. Kalorie jsou základní jednotkou potravní energie, která mimo jiné měří, jak moc hořící sílu poskytuje tělu. Ne všechny kalorie jsou však stejné. Ty, které jsou poskytovány vláknem, se liší od nutričního hlediska než ty, které poskytují tuky a oleje, a proto jsou často ošetřovány dietkymi a odborníky na snížení hmotnosti. Vlákna se často říká, že pomáhá při trávení a někdy skutečně využívá energii, pokud jde o rozpad a zpracování její husté struktury. Nerozpustné vlákno je často nestravitelné, přestože poskytuje řadu zdravotních přínosů, pokud jde o zlepšení střevních funkcí. Na jedné straně se kalorie vlákniny počítají do té míry, do jaké poskytují cenné palivo tělu a poskytují řadu důležitých přínosů pro zdraví. Podle mnoha plánů na snížení hmotnosti však tyto výhody znamenají, že nemusejí být tabelovány v denním záznamu spotřebovaných kalorií. Lidé, kteří jsou diety, jsou často povzbuzováni, aby jedli potraviny s vysokým obsahem vlákniny, aby skutečně odčerpali kalorie ze svých denních součtů.

Vláknina je forma složitého sacharidu, který není obecně absorbován ani rozkládán, protože prochází lidským zažívacím systémem a často se vylučuje více či méně jeho původní formou. Existují dva druhy stravitelných ve vlákninách a nerozpustné ve stravě – a pro účely počítání kalorií je nutné rozlišovat mezi těmito dvěma. Rozpustné vlákno se rozptyluje ve vodě, což znamená, že může být rozloženo ve vlhkém prostředí, jako je žaludek. Nerozpustné vlákno na druhou stranu obecně nemůže.

Když se rozpustná vláknina rozptyluje ve vodě, často se stává tlustá a poněkud gumovitá, a snaží se zpomalit trávení. Tento typ vlákna se obecně považuje za příspěvek k příjmu kalorií, protože mnoho jeho živin je skutečně absorbováno. Nerozpustné částice jsou ještě velmi užitečné pro trávicí proces, ale většina jejich živin není zpracována nebo konzumována. Jejich hlavním úkolem je přispívat k intestinálnímu zdraví tím, že pomáhá vyplavit odpad a poskytnout trakci k stolici, jak procházejí střevem.

Množství surové energie, které lidé mohou získat z vlákniny, může být poněkud obtížně měřitelné. Lékaři a odborníci na stravu obvykle odhadují celkový počet kalorií jako někde v rozmezí od 1,5 do 2,5 kalorií (kCal) na gram (6,3 až 10,5 kilojoules na gram) vlákniny, avšak to se může lišit v závislosti na typu potraviny a jejích přesných vlastnostech .

To, zda jsou kalorie na bázi vlákniny obsaženy na etiketách výživy potravin, se v jednotlivých zemích liší a často má spoustu společného s tím, jak jsou identifikovány a počítány uhlohydráty. Sacharidy jsou obvykle jednoduché zdroje energie, které tělo může rychle převést na palivo. Některé země nezahrnují vlákninu v celkovém počtu sacharidů, nebo mohou tyto kalorie rozdělit samostatně. Například ve Spojených státech amerických úřad pro potraviny a léčiva (FDA) nevyžaduje, aby výrobci zahrnovali nerozpustné vlákno v počtu kalorií vlákniny na etiketách výživy. Obecná praxe v rámci amerického potravinářského průmyslu nezahrnuje nerozpustné vlákno do celkového počtu sacharidů, ale rozpustná vláknina je obvykle alespoň v tabulce.

Pokud je vláknina uvedena jako součást celkového obsahu sacharidů v potravinách, obvykle se počítá na 4 kalorie na gram, stejně jako všechny ostatní sacharidy. Jedním z důvodů, proč lze kalibraci vlákniny počítat, je to, že když se vlákno zpracovává, bakterie v hrubých střevách fermentují vlákno a produkují chemikálie, které tělu vstřebávají. V tomto smyslu lze vlákno považovat za příspěvek k celkovému příjmu kalorického množství.

Někteří dietisté tvrdí, že protože tělo nehoří vlákno, kalorií z těchto živin lze odečíst. Vezměte například snídaňovou obilovinu, která má 130 kalorií a 9 gramů vlákniny na porci. Pokud počítadlo kalorií odečte své kalorie na bázi vlákniny, bude moci označit toto jídlo za 94, místo za 130 kalorií. To proto, že každý gram vlákniny má 4 kalorie.

Většina lékařských odborníků doporučuje, aby lidé konzumovali alespoň nějakou dietní vlákninu každý den, a to i v případě, že nemají diety nebo se snaží snížit kalorie z denního příjmu. Vláknina pomáhá například léčit a zabraňovat zácpě, hemoroidům a divertikulóze a pomáhá například snížit hladinu cholesterolu v krvi. Může také pomoci člověku, aby se cítil plný, když je skutečně plný, což může zabránit nadměrnému stravování – což je důležité pro dietky i jiné dietery.

Většina autorů doporučuje, aby lidé jedli asi 14 gramů vlákniny na každých 1000 spotřebovaných kalorií. Americké štítky o výživě potravin obvykle zaznamenávají množství vlákniny v potravinách ve srovnání s doporučeným denním příjmem. Obecně platí, že dietetici doporučují mezi 25 až 35 gramů vlákniny denně, ale správné množství se může u lidí lišit podle hmotnosti, úrovně aktivity a dalších zdravotních důvodů.

Ve většině případů je nejlepším způsobem, jak získat dietní vlákninu, jíst potraviny, jako je čerstvé ovoce, zelenina, fazole a celá zrna, jako je oves. Doplňky a surové vlákniny jako otruby lze také zakoupit v mnoha obchodech se zdravou výživou. Obvykle je důležité, aby lidé pili dostatek vody společně s vláknitým materiálem, aby jí pomohli dopravit přes trávicí systém.